Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

O cieszyńskich grzybach w Ratuszu

Małe, duże, brzydkie, ładne, pachnące, czy śmierdzące - na terenie Cieszyna udało się odnaleźć blisko 420 gatunków grzybów zwanych wielkoowocnikowymi, w tym około 100 gatunków rzadkich w skali kraju bądź Karpat Polskich, a także kilka gatunków nieobserwowanych dotąd w Polsce. W piątek (18.12) w sali sesyjnej cieszyńskiego Ratusza odbyła się prezentacja książki ''Grzyby Cieszyna''.

„Grzyby Cieszyna” to ponad 170 stronnicowa książka podsumowująca kilkuletni okres poszukiwań, obserwacji i dokumentowania grzybowego bogactwa i różnorodności gatunkowej grzybów z jaką można się spotkań na terenie Gminy Cieszyn. Jej autorami są: Piotr Chachuła, Aleksander Dorda, Marek Fiedor i Ryszard Rutkowski. Prezentacja książki odbyła się w piątek (18.12) w sali sesyjnej cieszyńskiego Ratusza. W spotkaniu wzięli udział: Burmistrz Cieszyna Ryszard Macura, Wydział Ochrony Środowiska wraz z naczelnikiem, a tym samym jednym z autorów książki Aleksandrem Dordą, radni oraz zaproszeni goście i pasjonaci grzybów.

Burmistrz Ryszard Macura przyznał, iż nie przypuszczał, że na terenie Cieszyna występuje tyle gatunków grzybów. Gratuluję autorom tej pracy tak bardzo drobiazgowej, która nosi w sobie znamiona kunsztu naukowego i pasji poznania. Te kilka pierwszych stron, które miałem okazję przeczytać świadczą o tym, że jesteście świetnymi fachowcami. Powstała świetna praca, opatrzona dobrymi zdjęciami. Z tekstu który jest swego rodzaju poezją można dowiedzieć się o różnego rodzaju grzybach, są zilustrowane kształty tych grzybów, są wskazane ich zapachy itd.  Człowiek nie spotyka się więc tylko z obrazkiem i suchym opisem ale z ludźmi którzy żyją tą pasją.  Mam nadzieję, że ta książka będzie służyła cieszyniakom i tym którzy Cieszyn będą chcieli odwiedzać – przyznał Macura.

W książce znajdziemy m.in. informacje gdzie rosną cieszyńskie grzyby, jak odżywiają się grzyby, czy jak je chronić. Autorzy omówili budowę grzybów oraz zwrócili uwagę na te jadalne i niejadalne. W książce znajdziemy różne grzybowe rozmaitości, grzybową statystykę, słowniczek wybranych pojęć oraz przegląd gatunków.

Rozpoczynając w 2013 roku badania mające w zamyśle poznanie różnorodności grzybów zwanych wielkoowocnikowymi na terenie Cieszyna, nie spodziewaliśmy się, że ich efektem będzie tak wiele fascynujących obserwacji i odkryć. (…) Jest to świat doprawdy zaskakujący swym zróżnicowaniem – w naszym sąsiedztwie występują bowiem grzyby, których owocniki wyglądają niczym koralowce lub kandelabry, jeszcze inne przypominają gwiazdy, maczugi, puchary, galaretowate żelki, ludzkie lub ośle uszy, kopyta koni, czy też różnego rodzaju kolczaste bądź zębowate twory. Grzyby o zapachu kiszonych ogórków, ropy naftowej, anyżu, rzodkiewki, ryb, a nawet odchodów lub padliny – to tylko niektóre z propozycji wonnych doznań, jakie oferują grzyby rosnące w cieszyńskich lasach i na łąkach. (…) Wśród cieszyńskich grzybów są gatunki, które w specyficznych warunkach potrafią świecić, a także takie, które wystrzeliwując swoje zarodniki, w ciągu jednej milionowej części sekundy rozpędzają je do prędkości 25 m/s, co jest absolutnym rekordem w świecie żywych organizmów! – tak autorzy zachęcają we wstępie książki do bliższego poznania bogactwa świata cieszyńskich grzybów.

Wydawcą książki jest Urząd Miejski w Cieszynie oraz  Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa. Jej wydanie zostało dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Książkę wydano w nakładzie 1000 egzemplarzy. Dostępna jest również wersja elektroniczna w formacie pdf, którą znajdziemy na stronie Urzędu Miasta. 

 

MSZ  
 

źródło: ox.pl
dodał: MSZ

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2015-12-22 12:10:32
Gal: Czy pan Dorda wreszcie skutecznie zajmie się Laskiem Miejskim i pozostałymi oazami przyrody? Ten pan dalej nic nie robi aby ratować cieszyńską przyrodę a toleruje go kolej na władza. Pewnie bazuje na dobrej opinii swojej mamusi?
2015-12-22 17:29:30
as355: Jedyna przekaz płynący z tego pokazu to ,to że Cieszyńskie (grzyby nie mają łatwo ).
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: