Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

O Cieszynie i cieszyniakach sercem

Cieszyniacy po raz kolejny dowiedli swojego przywiązania i miłości do rodzimej ziemi. W deszczowe, zimne, sobotnie popołudnie, 20 września 2008 r., tłumnie przybyli do Cafe Muzeum, aby w miłej i ciepłej atmosferze wysłuchać wierszy poświęconych nadolziańskiej krainie, zgłoszonych do konkursu poetyckiego zorganizowanego przez Bibliotekę Miejską w Cieszynie w ramach Skarbów z cieszyńskiej trówły. Mieli również okazję pogratulować poetce Beacie Sabath, autorce najnowszej publikacji cieszyńskiej Biblioteki.

Już po raz ósmy Biblioteka Miejska miała przyjemność wręczyć nagrody laureatom Konkursu Jednego Wiersza oraz podziękować uczestnikom konkursu, za to, że tak pięknie potrafią ująć w strofy swoje uczucia do cieszyńskiej ziemi oraz chcą dzielić się tą umiejętnością z innymi. Tegoroczna edycja, zatytułowana „Bez nich nie byłoby nas. O znanych i mniej znanych postaciach Śląska Cieszyńskiego”, zaowocowała wierszami poświęconymi m.in. Jurze Gajdzicy, Jerzemu Trzanowskiemu, Janowi Żebrokowi czy Janinie Marcinkowej. Ostatnia z wymienionych przyniosła szczęście Jackowi Jurysowi, którego wiersz, mówiący  o współtwórczyni Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej, został przez jury nagrodzony pierwszym miejscem.

Podwójny sukces święcił Piotr Trzaska – jego wiersz „Żwirko i Wigura” doceniony  został zarówno przez jury, które przyznało mu drugie miejsce oraz przez publiczność, która uhonorowała autora swoją nagrodą. Trzecie miejsce jury w składzie: Beata Sabath, Joanna Jurgała-Jureczka oraz Lucyna Przeczek-Waszkowa, przyznało Stanisławowi Malinowskiemu, za wiersz „Syn konwisarza modli się”. Jury przyznało również cztery równorzędne wyróżnienia, które trafiły do: Jana Chmiela, Moniki Mazur, Joanny Surzyckiej oraz Anny Więzik. Nagrody wręczyli laureatom Bogdan Ficek Burmistrz Miasta Cieszyna i Wicestarosta Mieczysław Szczurek.

Druga cześć sobotniego spotkania upłynęła również pod znakiem poezji – o „Strofach sercem pisanych” - najnowszej publikacji Biblioteki Miejskiej w Cieszynie, mówiła dyrektor  Izabela Kula oraz sama autorka, Beata Sabath,  znana i ceniona w środowisku cieszyńskim, tak za swoją poezję, jak i za działalność na rzecz ziemi cieszyńskiej. 

 Publikacja to godna uwagi analiza literacka poezji cieszyńskiej, która wypływa z umiłowania małej ojczyzny przez mieszkankę tej ziemi. Opracowanie jest swego rodzaju lirycznym spacerem po rodzinnym mieście poetki, która przytaczając strofy polskich twórców (rodzimych, regionalnych i tych, którzy przybyli w cieszyńskie z innych zakątków Polski), prowadzi czytelnika uliczkami piastowskiego grodu nad Olzą. W książce poznajemy historię naszego miasta – od tej najstarszej, związanej z legendą o Trzech Braciach, po tę najnowszą, związaną z wejściem Polski do strefy Schengen. Przyjrzymy się urokliwym krajobrazom naszej cieszyńskiej ziemi, przyrodzie, zabytkom, tradycjom i kulturze.

Książka, współfinansowana ze środków budżetowych Samorządu Województwa Śląskiego, wyposażona została  w bibliografię oraz indeks autorów cytowanych.

Dodatkowym walorem publikacji są ilustracje – piękne zdjęcia nadesłane przez czytelników na konkurs fotograficzny „Cieszyńskie krajobrazy”, zorganizowany przez Bibliotekę Miejską w ramach Święta Trzech Braci.

Tej niezwykłej, dedykowanej ukochanemu synkowi Andrzejkowi, książki gratulowali autorce m.in. przedstawiciele władz miejskich i powiatowych, cieszyńskich instytucji, rodzina oraz poeci cytowani w publikacji, z których część nie kryła wzruszenia.

Płynącym prosto z serca słowom towarzyszyła nastrojowa i liryczna muzyka  w wykonaniu Ewy Owczarzy i jej zespołu.


 

 

 

Foto: BM 

źródło: BM
dodał: CR

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: