Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Nowy rok, nowe przepisy - większa dostępność dowozu do szkół

Od 1 stycznia 2019 w życie wchodzą zmiany, dotyczące darmowego transportu do szkoły. Przepisy dotyczące dowozu niepełnosprawnych dzieci do placówek oświatowych zmienią się w taki sposób, że gminy nie będą musiały się już tłumaczyć z finansowania realizacji tego zadania. Znajdą się również dodatkowe dotacje na pomoc materialną o charakterze socjalnym.

Zgodnie ze zmianami, gminy nie będą musiały już tłumaczyć się z finansowania realizacji zadania, jakim jest dowóz dzieci do szkół. Zmiana ma również objąć przeznaczenie całej kwoty, pochodzącej z dotacji przekazywanych na uczniów i wychowanków, posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, uczniów oddziałów integracyjnych i uczestników zajęć rewalidacyjno-wychowawczych, na realizację zadań związanych z organizacją kształcenia specjalnego. W związku z tym dowóz powinien być jeszcze łatwiej dostępny, gdyż organizacja kształcenia specjalnego, zakłada przede wszystkim umożliwienie uczniom uczestnictwa w zajęciach.

Pojawił się również nowy obowiązek dla szkół. Uczniom szkół podstawowych należy zapewnić pomieszczenia, które umożliwi bezpieczne i higieniczne spożycie posiłków podczas przebywania w szkole. Szkoły też mają zapewnić uczniom możliwość spożycia jednego gorącego posiłku w trakcie dnia.

Od 1 stycznia wojewodowie mają obowiązek udzielania gminom dotacji z budżet państwa, dotyczących pomocy materialnej o charakterze socjalnym. Państwo nie finansuje tych wydatków w całości, jednak w przypadku gmin, których średnia dochodów podatkowych nie przekracza 40% średnich dowodów wszystkich gmin, dotacja może wynosić nawet 95% wydatków.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: