Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Nowy program leczenia cukrzycowego obrzęku plamki żółtej

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że od 1 lipca uruchomiony został nowy program lekowy leczenia cukrzycowego obrzęku plamki żółtej (DME). W ramach programu pacjenci będą mogli skorzystać z innowacyjnego leczenia zgodnego ze światowymi standardami, co wielu z nich może uchronić przed utratą widzenia.

Nowy program leczenia DME obejmuje m.in. iniekcje doszkliste lekami anty-VEGF. Środki te podawane do oka hamują substancje, które są odpowiedzialne za obrzęk siatkówki w przebiegu cukrzycowego obrzęku plamki żółtej. W nowym programie są leki każdego typu, łącznie ze sterydami.

- Na chwilę obecną program ogłosiło Ministerstwo Zdrowia. Teraz do akcji włącza się Narodowy Fundusz Zdrowia, który będzie przyjmował wnioski od jednostek leczniczych (szpitale, kliniki, centra okulistyczne) i rozpatrywał wnioski. My jako cieszyński szpital śląski jesteśmy gotowi do wejścia do programu ale jak nasz wniosek zostanie rozpatrzony jeszcze nie wiemy. Po prostu czekamy – dowiedzieliśmy się od Ordynatora Oddziału Okulistycznego doktor Agaty Plech.

W Polsce 14 proc. Osób chorujących na cukrzycę dodatkowo choruje na DME, które jest jednym z powikłań cukrzycy. Dlatego tak ważne jest to, aby pacjenci cyklicznie monitorowali stan swojego wzroku w gabinecie okulisty. Wczesna diagnostyka i leczenie dają szansę na zachowanie widzenia.

- − Bardzo nam zależy na dostępności tego leczenia dla pacjentów. Na tym, by wszystkie osoby zagrożone ślepotą z powodu cukrzycowego obrzęku plamki, kwalifikujące się do programu, uzyskały takie leczenie. Będziemy szeroko informować o tym programie w naszych mediach społecznościowych – powiedziała w dniu ogłoszenia projektu Anna Woźniak-Szymańska, prezes Zarządu Głównego Polskiego Związku Niewidomych.

Program lekowy ruszył od lipca, a pierwsze iniekcje według planów będą zrealizowane do końca roku. Będziemy monitorować postęp pracy NFZ i na bieżąco informować naszych czytelników czy program ruszy również w Cieszynie.

AK, mat. Pras.

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: