Nowy program leczenia cukrzycowego obrzęku plamki żółtej
Nowy program leczenia DME obejmuje m.in. iniekcje doszkliste lekami anty-VEGF. Środki te podawane do oka hamują substancje, które są odpowiedzialne za obrzęk siatkówki w przebiegu cukrzycowego obrzęku plamki żółtej. W nowym programie są leki każdego typu, łącznie ze sterydami.
- Na chwilę obecną program ogłosiło Ministerstwo Zdrowia. Teraz do akcji włącza się Narodowy Fundusz Zdrowia, który będzie przyjmował wnioski od jednostek leczniczych (szpitale, kliniki, centra okulistyczne) i rozpatrywał wnioski. My jako cieszyński szpital śląski jesteśmy gotowi do wejścia do programu ale jak nasz wniosek zostanie rozpatrzony jeszcze nie wiemy. Po prostu czekamy – dowiedzieliśmy się od Ordynatora Oddziału Okulistycznego doktor Agaty Plech.
W Polsce 14 proc. Osób chorujących na cukrzycę dodatkowo choruje na DME, które jest jednym z powikłań cukrzycy. Dlatego tak ważne jest to, aby pacjenci cyklicznie monitorowali stan swojego wzroku w gabinecie okulisty. Wczesna diagnostyka i leczenie dają szansę na zachowanie widzenia.
- − Bardzo nam zależy na dostępności tego leczenia dla pacjentów. Na tym, by wszystkie osoby zagrożone ślepotą z powodu cukrzycowego obrzęku plamki, kwalifikujące się do programu, uzyskały takie leczenie. Będziemy szeroko informować o tym programie w naszych mediach społecznościowych – powiedziała w dniu ogłoszenia projektu Anna Woźniak-Szymańska, prezes Zarządu Głównego Polskiego Związku Niewidomych.
Program lekowy ruszył od lipca, a pierwsze iniekcje według planów będą zrealizowane do końca roku. Będziemy monitorować postęp pracy NFZ i na bieżąco informować naszych czytelników czy program ruszy również w Cieszynie.
AK, mat. Pras.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.