Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Nowości w ulgach rehabilitacyjnych (2)

Wydatki związane z zakupem hulajnogi elektrycznej z siodełkiem ułatwiającej samodzielne wykonywanie czynności życiowych osobie z niepełnosprawnością będzie można odliczyć od podatku w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Krajowy Rzecznik ds. interpletacji skarbowej po przeanalizowaniu zapytania związanego z zakupem hulajnogi elektrycznej stwierdził w interpretacji indywidualnej, że zakup elektrycznej hulajnogi z siodełkiem można odliczyć w uldze rehabilitacyjnej. 

Z pytaniem o zakupioną taką właśnie hulajnogę do Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) zwrócił się mężczyzna z orzeczonym umiarkowanym stopniem niepełnosprawności i symbolami: „07-S”, „05-R”. Orzeczenie wydano na stałe, a jego punkt 5 stanowił o konieczności zaopatrzenia w pomoce techniczne ułatwiające funkcjonowanie. Mężczyzna poruszał się po posesji za pomocą kuli lub balkonika. Stwierdzono także u niego miażdżycę nóg, uniemożliwiło mu to poruszanie się rowerem.
W porozumieniu z rehabilitantem i ortopedą mężczyzna zakupił hulajnogę elektryczną z siodełkiem, która jest niska, posiada hamulec tylni i przedni ręczny, i umożliwia poruszanie się drogami dla rowerów. Dzięki tej możliwości mężczyzna odzyskał samodzielność, sam przemieszcza się na rehabilitację, robi zakupy.  Dyrektor KIS uznał, że wydatek poniesiony na hulajnogę, w tej sytuacji, może zostać odliczony od podatku w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Wydatki na cele rehabilitacyjne podlegają odliczeniu od dochodu w roku podatkowym, w którym zostały poniesione. Dodatkowo co do zasady odliczeniu w ramach „ulgi rehabilitacyjnej” podlegają wydatki poniesione od daty uzyskania orzeczenia o niepełnosprawności, chyba że w orzeczeniu tym wskazano, że niepełnosprawność datowana jest wcześniej niż data wydania orzeczenia.

AK, KIS

Czytaj również: Nowośći w ulgach rehabilitayjnych (1)

 

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: