Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Nowe zasady wystawiania zwolnień lekarskich

Elektroniczne zwolnienia lekarskie staną się powszechne od 1 grudnia 2018 r, co oznacza, że lekarze będą wystawiać wyłącznie elektroniczne zwolnienia lekarskie.

Elektroniczne zwolnienia lekarskie funkcjonują już od ponad dwóch lat, jednak od 1 grudnia będzie to jedyna obowiązująca forma zwolnień. Tradycyjne papierowe L-4 odejdzie w zapomnienie. Zmienią się również zasady – zwolnienie wystawi nie tylko lekarz, ale także pielęgniarka, ratownik medyczny oraz sekretarka medyczna. Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczyna szkolenia asystentów medycznych - Asystentem medycznym, którego lekarz będzie mógł upoważnić do wystawiania e-zwolnień w swoim imieniu, może zostać osoba, która wykonuje zawód medyczny lub choćby czynności pomocnicze przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych. Osoba ta musi posiadać zarejestrowane konto na Platformie Usług Elektronicznych ZUS i być wpisana do Rejestru Asystentów Medycznych (RAM), dostępnym od 23 października pod adresem www.ram.rejestrymedyczne.csioz.gov.pl. Swój profil na platformie ZUS musi mieć również lekarz, w którego imieniu e-ZLA będzie wystawiał asystent. Upoważnianie asystenta do wystawiania elektronicznych zwolnień lekarskich będzie odbywać się w RAM. Następnie informacja ta będzie przekazywana do ZUS. Na jej podstawie asystent uzyska dostęp do odpowiednich funkcji na PUE ZUS, dzięki którym wystawi e-ZLA.  - Takie upoważnienie lekarz może wystawić na rok, po upływie 12 miesięcy będzie musiał wystawić kolejne. Lekarz może też w każdej chwili upoważnienie wycofać – wyjaśnia Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie śląskim. Co istotne asystent medyczny upoważniony do wystawiania e-ZLA - będzie wykonywał w imieniu lekarza jedynie techniczne czynności. O samym zwolnieniu i jego szczegółach nadal będzie decydował wyłącznie lekarz.

- W województwie śląskim szkolenia lekarzy trwają już od wielu miesięcy. Są one organizowane także w przychodniach i szpitalach. Na zajęciach, które prowadzą konsultanci Zakładu lekarze na miejscu mogą pobrać bezpłatny certyfikat ZUS, który służy do podpisywania e-zwolnień żeby to było możliwe muszą mieć przy sobie przenośną pamięć USB, żeby zapisać na niej certyfikat. – dodaje Beata Kopczyńska - Regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

red./mat.pras.

źródło: ox.pl
dodał: Elżbieta Sikorska

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2018-10-21 11:39:42
berta25: A co jeśli obcokrajowiec będzie zmuszony do skorzystania z usługi lekarza i bedzie musiał mieć zwolnienie lekarskie ??
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: