Nowe wymogi dotyczące segregacji odpadów - Cieszyn

1 stycznia 2018 roku w Cieszynie pojawiły się bardziej restrykcyjne normy, dotyczące segregacji śmieci. Od tego dnia segregacja została poszerzona o gromadzenie odpadów kuchennych (włączając w to odpady zielone, takie jak części rośli), jako odrębnej frakcji odpadów. W związku z tym oprócz worków z metalami, papierem, czy tworzywem sztucznym pojawią się kolejne - z odpadami kuchennymi.

Odpady kuchenne mają dołączyć do odpadów zielonych (takich jak na przykład skoszona trawa) i znajdować się w workach o pojemności 80-120 litrów z napisem „BIO”, w przypadku zabudowy jednorodzinnej oraz w takich samych workach, jednak o pojemności przynajmniej 120 litrów w przypadku spółdzielni mieszkaniowych.

- Wprowadzone zmiany podyktowane są koniecznością realizowania wytycznych rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 29 grudnia 2016 r. w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów, które obowiązuje od 1 lipca 2017 r. Powyższe rozporządzenie, oprócz wskazania sposobu gromadzenia i kolorystyki pojemników (worków) służących do gromadzenia surowców wtórnych, określa również terminy, w których gminy muszą dokonać stosownych zmian w prawie miejscowym – informuje Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego w Cieszynie

W związku ze zmianami, nałożonymi na gminy przez Ministra Środowiska, w Cieszynie od 1 stycznia 2018 roku segregacja odpadów została poszerzona. Odbiór odpadów będzie realizowany zgodnie z podanym wcześniej harmonogramem – tutaj żadne zmiany nie zostały wprowadzone (w zależności od rodzaju nieruchomości raz w tygodniu, dwa razy w tygodniu, czy też raz na dwa tygodnie, chyba że ustalono inne terminy z zarządcą obiektu).

Tak więc worki z napisem „BIO” mają zawierać również odpady kuchenne – wyjątkiem są odpady pochodzenia zwierzęcego. Do worków takich wrzucać więc należy wrzucać odpadki warzywne, owocowe, resztki ugotowanych warzyw, skorupki jajek, resztki produktów mlecznych, resztki żywności pochodzenia roślinnego, fusy po kawie czy herbacie, zwiędłe kwiaty cięte i doniczkowe, gałęzie drzew i krzewów, skoszona trawa, liście, gałęzie, trociny oraz kora drzew. Do worków nie należy wrzucać żywności zepsutej, płynnych resztek jedzenia, oleju, mięsa, padliny, kości, zwierzęcych odchodów, ziemi oraz kamieni. Segregacja odpadów w ten sposób nie dotyczy jednak osób, które posiadają przydomowe kompostowniki – umieszczanie tego typu odpadów w brązowych workach z napisem „BIO” jest wymagane tylko w sytuacji, gdyby odpady te nie miały zostać w inny sposób zagospodarowane, a zamiast tego miałyby trafić do worka z odpadami ogólnymi.

Dla wszystkich zainteresowanych terminami wywozu śmieci oraz szczegółami, dotyczącymi segregacji, od czerwca 2017 roku mieszkańcy Cieszyna mogą bezpłatnie pobierać na urządzenia mobilne aplikację "WYWOZIK CIESZYN", która umożliwia zapoznanie się z najważniejszymi informacjami dot. gospodarowania odpadami komunalnymi.

 

źródło: ox.pl
dodał: JS

Komentarze

5
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2018-02-15 09:01:16
Furmón: Ale reforma, coś te tępe urzędasy zmieniać muszą żeby pokazać że coś robią. Jest inaczej, ale nie lepiej.
2018-02-15 10:05:26
Brzidok: A do którego worka mam wrzucać kacze pióra?
2018-02-15 12:30:49
yerbasmakuje: Brzidok wrzucaj do kontenera z napisem: \"Biohazard\", ale tylko jeśli rzeczywiście są to KACZE pióra :D
2018-02-15 13:12:48
Artur1000: Brzidok & yerbasmakuje a później całość na wysypisko na Wiejską do Warszafki
2018-02-16 08:53:34
Donek: Ja się pytam jak to jest z spółdzielniami mieszkaniowymi. Płacą do miasta od osoby jak wszyscy, po za tym płacą firmie która segreguje śmieci gabaryty na osiedlu i zwozi je w jedno miejsce i płaci jeszcze jednej firmie która też segreguje i wywozi te gabaryty z miejsca na które poprzednia firma je zwiozła. Wg. mnie płacą za śmieci do miasta i dwom firmom, przed ustawą płaciło się tylko od ilości wywożonych śmieci na osiedlach. Mógłby mi ktoś wytłumaczyć na czym polega ta parodia wyciągania pieniędzy.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
kontakt z redakcją