Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Nowe wygodne perony. Pociągi wrócą do Goleszowa

Kolej wyremontowała kolejne perony. Pasażerowie podróżujący pociągami relacji Cieszyn - Zebrzydowice korzystają z nowych, funkcjonalnych peronów na przystankach w Cieszynie Marklowicach, Pogwizdowie, Kaczycach i Kończycach.

Od stycznia nowe, wyższe perony są w Cieszynie Marklowicach, Pogwizdowie, Kaczycach i Kończycach. - Dzięki temu, podróżni łatwiej wsiadają i wysiadają z pociągów. Na przystankach zamontowano nowe wiaty i ławki oraz strefy czekania, czyli specjalne poręcze do odpoczynku na stojąco. Perony są oświetlone, lepiej oznakowane i wyposażone w gabloty informacyjne z rozkładami jazdy. Przystanki zostały doposażone w pochylnie, co w znacznym stopniu poprawia dostępność dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Ścieżki naprowadzające z wypukłą fakturą zwiększają bezpieczeństwo podróżnych. Dla osób niewidomych i niedowidzących są informacje z alfabetem Braille’a, zastosowano je w Kaczycach i Cieszynie Marklowicach na poręczach – opisuje inwestycję Katarzyna Głowacka z zespołu prasowego PKP PLK. W ramach inwestycji wartej prawie 5 mln zł wyremontowano też w obrębie przystanków tory oraz obiekty inżynieryjne.

Przypomnimy, że w 2018 roku między Cieszynem a Zebrzydowicami wymieniono tor na bezstykowy i zastosowano betonowe podkłady. W efekcie prac skróciły się czasy przejazdów - pociągi pasażerskie jadą z Cieszyna do Zebrzydowic 22 minuty, czyli o ok. 10 min. krócej niż przed pracami. Dzięki wyremontowaniu 10 przejazdów kolejowo-drogowych zwiększył się także poziom bezpieczeństwa w ruchu kolejowym i na drogach. Te prace pochłonęły prawie 24 miliony złotych

Pociągi wrócą również na trasę Goleszów – Cieszyn. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. realizują też projekt pn. „Rewitalizacja linii kolejowych nr 694/157/190/191 Bronów – Bieniowiec – Skoczów – Goleszów – Cieszyn / Wisła Głębce”. Umowę podpisano w październiku 2019 roku. Obecnie kończy się projektowanie, a od marca ruszą prace budowlane.  - Dla mieszkańców regionu będzie to korzystna zmiana w systemie komunikacji. Odnowione zostaną m.in. stacje Goleszów i Cieszyn oraz przystanki Goleszów Górny, Bażanowice, Cieszyn Mnisztwo, który zmieni nazwę na Cieszyn Uniwersytet – dodaje Głowacka.


(red. /mat.pras.)

źródło: ox.pl
dodał: red.

Komentarze

11
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-02-03 11:07:38
tom lem: Nie pozostało nic innego tylko rozbudowa UŚ w kierunku Mnisztwa, bo Bobrek dla cieszyńskiej Sorbony jest już za mały;-)
2020-02-03 11:36:14
M53: Nie wiem, czy to nie przekłamanie. Czytałam na OX chyba rok temu, że planuje się wybudować nowy przystanek przy UŚ, a ten na Mnisztwie ma zostać. I ta wersja jest chyba prawdziwa.
2020-02-03 11:52:32
tom lem: ... która wersja, Twoja M53, czy Katarzyny Głowackiej z zespołu prasowego PKP PLK? Uchwały bezradnych radnych reprezentujących UŚ, chyba nie mają wpływu na plany PKP PLK;-)
2020-02-03 12:04:31
pawel21_13: Funkcjonalny to był dworzec w Zaborzu (linia Wisła-Katowice) do momentu jego całkowitej likwidacji. A wystarczyło go tylko wyremontować i dostosować do potrzeb podróznych. Ze słowa "funkcjonalność" została tylko ławeczka i malutkie zadaszenie...
2020-02-03 12:06:44
pawel21_13: Totalny brak szacunku dla wysiłku poprzednich pokoleń.
2020-02-03 14:27:24
M53: Nie wiem, która wersja jest prawdziwa. O tym przystanku czytałam tutaj i wtedy pomyślałam, że jest to dobry pomysł. Nie wzięło mi się z księżyca. Nie wiem o uchwałach, ale wiem, że PKP PLK też zmienia pomysły i wersje jak rękawiczki. Wszystko zależy od kasy. Jak mają ( a czasem nawet jak nie mają) to sypią obietnicami, jak nie mają, to potem te obietnice zawężają.
2020-02-03 14:45:58
tom lem: ... faktycznie pisano o chęci zrobienia przystanku kolejowego, pod UŚ-em cieszyńskim, ale czy to dobry pomysł, więcej niż dwóch by się pobiło gdyby chodziło o ich pieniądze. Kolej to nie tramwaj, który przystanki ma rozdzielone w mniejszych odległościach. Nie wydaje się być uzasadnione robienie przystanku kolejowego w odległości porównywalnej z odległością na rynek, od węzła przesiadkowego;-)ale przystanek UNIWERSYTET na Mnisztwie to jest dopiero novum.
2020-02-03 17:12:52
doler: Jak super robic w Państwówce. Mozna wydawac bezsensownie mln zł i nie ma z tego powodu konsekwencji... Cieszyn Zebrzydowice wydano 29 mln zl na ta linię i co nic....urzednik zrobil robotę i co dalej...no nic. To jak wybudowanie ścieżki rowerowej na biegunie północnym. Teraz nasi urzednicy powinni pomyśleć choć do nich to oczywiście trudne ze trzeba kupić szynobus i puścić go z kursami 1 na h . Wydano mln zl nie myslac co dalej...jest infrastruktura to trzeba teraz puścić szynobus...a nie wybudowac i czekać az porosnie mchem...
2020-02-03 17:31:18
tom lem: ... doler, co się przejmujesz, jak będzie brakować to się podatki podniesie, narzekasz jakbyś nie wiedział, że powiat za nic nie może, za szpital nie może to i za transport międzygminny tym bardziej nic nie może;-) Poza tym, przejazdy strzeżone są uciążliwe, dla tych którzy miasto korkują, oni ci udowodnią, że gdyby nie te przejazdy ruch byłby płynny.
2020-02-04 10:42:44
ciotka matylda: @doler Tak długo jak urzędnicy będą dysponować autami służbowymi tak długo będzie panować mizeria komunikacyjna. Zabrać im te zabawki to ruszą du...py! Nie mogę zrozumieć dlaczego władze Cieszyna nie spróbują razem z naszymi sąsiadami z Czech uruchomić szynobus na terenach przygranicznych?
2020-02-04 10:42:51
ciotka matylda: @doler Tak długo jak urzędnicy będą dysponować autami służbowymi tak długo będzie panować mizeria komunikacyjna. Zabrać im te zabawki to ruszą du...py! Nie mogę zrozumieć dlaczego władze Cieszyna nie spróbują razem z naszymi sąsiadami z Czech uruchomić szynobus na terenach przygranicznych?
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: