Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Nowe oddziały oddane do użytku

14 czerwca 1892 roku Szpital Śląski w Cieszynie przyjął pierwszych pacjentów, od tego wydarzenia minęło 120 lat. Z tej okazji w miniony poniedziałek (18 czerwca) podczas obchodów jubileuszu nastąpiło oficjalne otwarcie Oddziału Chirurgii Dziecięcej, Bloku Porodowego oraz Bloku Operacyjnego.

Odnowiony i nowoczesny Oddział Chirurgii Dziecięcej, nowoczesny Blok Operacyjny oraz nowy Blok Porodowy przygotowany zgodnie z najwyższymi standardami unijnymi... Po 120 latach poznajemy inne oblicze Szpitala, którego historia jest nierozerwalnie związana z historią miasta.

120 lat to piękna historia... W tym roku swój jubileusz obchodzi Szpital Śląski w Cieszynie. Z tej okazji po stu latach od oficjalnego odsłonięcia, na teren Szpitala powróciło również popiersie ks. dr Teodora Haasego, inicjatora budowy Szpitala. Rzeźba wykonana w 1912 roku, przez Jana Raszkę dzięki staraniom Dyrekcji powróciła na teren placówki.

- Data jubileuszu nie była kwestią przypadku. 14 czerwca 1892 roku po raz pierwszy został otwarty Szpital Śląski w Cieszynie, jedna z najnowocześniejszych w tamtym czasie jednostek na terenie Śląska. Minęło 120 lat ... rozwijamy się i mam nadzieję, że już w tej chwili Szpital Śląski w Cieszynie również może być uznawany za szpital nowoczesny... - podkreślała podczas uroczystości Anna Bednarska-Czerwińska, dyrektor Szpitala Śląskiego w Cieszynie - Często uczestniczyli Państwo w wielu wydarzeniach, które w tym miejscu w ciągu ostatnich lat się działy, od uruchomienia części diagnostycznej po remonty części łóżkowej... W tej chwili przechodzimy kolejny etap rozwoju Szpitala, etap bardzo ważny. Obecnie możemy operować pacjentów w tym samym czasie, na wielu salach... Dysponujemy sprzętem wysokiej jakości. Szpital jest szpitalem bezpiecznym...

Jubileusz Szpitala Śląskiego był również okazją do oficjalnego otwarcia Oddziału Chirurgii Dziecięcej, który został podzielony na dwie części - dla pacjentów do 4 roku życia oraz dla dzieci starszych. Jako jeden z nielicznych przyjmuje również tych najmłodszych pacjentów, którzy ukończyli pierwszy rok życia. Oddział wyposażony został w monitoring, wyremontowana została sala pooperacyjna, izolatka i świetlica. Obecnie dysponuje 17 łóżkami, w salach 2-osobowych z łazienką. Na tym jednak nie koniec. W planach jest zakupienie dodatkowych łóżek dla rodziców, którzy w komfortowych warunkach będą mogli towarzyszyć swoim dzieciom.

18 czerwca nastąpiło również oficjalne otwarcie Bloku Operacyjnego i Bloku Porodowego. Wyposażony w najnowocześniejszy sprzęt, spełniający standardy i wymogi Unii Europejskiej, Blok Operacyjny posiada dużo większą przestrzeń, dzięki czemu możliwe było zwiększenie ilości wykonywanych zabiegów, świadczonych codziennie, w trybie 24-godzinnym. Natomiast wśród niewątpliwych zalet Bloku Porodowego znalazły się zupełnie nowe cztery sale porodowe, gwarantujące intymny charakter porodu, wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt oraz system monitorujący czynności życiowe dziecka. Blok dysponuje specjalną salą do przyjmowania porodów z powikłaniami, salą operacyjną, kącikiem respiracji noworodków, punktem przyjęć kobiet ciężarnych oraz salą przedporodową z pełnym dostępem do sanitariatów. 

Z okazji jubileuszu 120-lecia Szpitala Ślaskiego w Cieszynie Jerzy Nogowczyk starosta cieszyński złożył szczególne podziękowania na ręce tych wszystkich osób i instytucji, które na przestrzeni wielu lat wspomagały placówkę. Do słów podziękowań dołączył się między innymi również poseł Czesław Gluza. - Wasza obecność tutaj jest świadectwem tego, że nie brakuje u nas ludzi dobrej woli, ludzi dla których Śląsk Cieszyński nie jest pustym słowem, dla których dobro mieszkańców znaczy wiele...- podkreślał Cz. Gluza.

 

Barbara Stelmach-Kubaszczyk 

ZOBACZ FOTOREPORTAŻ>>>

źródło: ox.pl
dodał: BSK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: