Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Nowa lokalizacja pomnika prof. Józefa Pietera

Na skwerze pomiędzy ulicą Stalmacha, a ulicą Objazdową w obrębie ronda w Skoczowie zostanie wzniesiony pomnik prof. Józefa Pietera. Radni na ostatniej sesji Rady Miejskiej jednogłośnie podjęli w tej sprawie stosowną uchwałę.

Informacja o tym, że w Skoczowie ma zostać wzniesiony pomnik profesora Józefa Pietera, polskiego psychologa, filozofa, naukoznawcy, pedagoga, urodzonego w Ochabach, pojawiła się już w 2013 roku. Ówczesna Rada wyraziła zgodę na to by pomnik ten pojawił się w Skoczowie na działce w obrębie ronda na ulicy Mickiewicza, dokładnie na zieleńcu pomiędzy parkingiem, a Teatrem Elektrycznym. Miejsce to nie zostało jednak zaakceptowane przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Inicjator budowy pomnika, czyli Fundacja im. Prof. Józefa Pietera z Katowic załatwiając formalności w tej sprawie uzyskała negatywną opinię co do zaproponowanej lokalizacji. Dlatego ponownie zwrócili się do nas z prośbą w tej sprawie – tłumaczyła Anna Stefaniak-Bacza, zastępca Burmistrza Skoczowa.

Urząd przychylił się do prośby Fundacji tym bardziej, iż prace związane z przygotowaniem pomnika były już mocno zaawansowane. Gmina Skoczów zaproponowała więc nową lokalizację na skwerze pomiędzy ulicą Stalmacha, a ulicą Objazdową w obrębie ronda w Skoczowie. Fundacja po przeprowadzonej wizji w terenie, wstępnie zaakceptowała wskazane miejsce. Dlatego dziś przedstawiamy Państwu projekt uchwały zmieniający lokalizację na ustawienie tego pomnika. Nowa lokalizacja znajduje się już poza ścisłą strefą konserwatora dlatego w tym przypadku uzgodnienia są pozytywne – podkreślała Stefaniak-Bacza.

W wyniku uzgodnień z inicjatorami budowy pomnika, Gmina Skoczów przygotuje oraz zagospodaruje teren wokół pomnika zaś wszelkie formalności, wykonanie i budowa będzie należała do inicjatora, czyli Fundacji im. Prof. Józefa Pietera. Radni przyjęli powyższą uchwałę jednogłośnie.

 

MSZ
 

źródło: ox
dodał: MSZ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: