Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Nowa dyrektor Zamku Cieszyn: "chciałabym, aby każdy mieszkaniec był z niego dumny"

Magdalena Chorąży-Suchy od początku sierpnia sprawuje obowiązki dyrektor Zamku Cieszyn. Na dzisiejszej (11.08) konferencji prasowej, która odbyła się w cieszyńskim magistracie, mówiła o swojej wizji rozwoju instytucji.

- Chciałabym, aby Zamek Cieszyn był bardziej rozpoznawalną marką. Na zewnątrz wiadomo, co tu się dzieje, że nie jest to taka typowa instytucja kultury, którą stanowi muzeum, Wieża Piastowska, czy Rotunda. Za mało jednak wiadomo o projektowaniu, designie, przedsiębiorczości. Zamek jest nietypowy, to z pewnością jego atut, ale chciałabym, aby każdy mieszkaniec był z niego dumny, wiedział, co tu się dzieje i mógł w jego życiu uczestniczyć - mówiła nowa dyrektor. 

Przez współpracę cieszyńskiego magistratu i Zamku, w przestrzeni miejskiej mają być widoczne efekty działalności instytucji. - Brakuje mi projektów Śląskiej Rzeczy w przestrzeni publicznej. Mam nadzieję, że znajdziemy sposób, aby nie były one tylko prezentowane w wystawie na Zamku, ale też żeby te świetne i nowoczesne rozwiązania projektantów były w Cieszynie widoczne - mówiła Gabriela Staszkiewicz, burmistrz Cieszyna.

- Jeśli jakiś projekt zaprezentowany zostanie najpierw na Graduation Projects czy na Śląskiej Rzeczy, a potem zostanie zastosowany w rzeczywistości, trafi na produkcję, czy po prostu gdzieś będzie widoczny, to będzie to reklama mówiąca sama za siebie - dodawała Chorąży-Suchy. 

Dyrektor mówiła też, że działalność Zamku nie sprowadza się tylko do designu. - Tak samo musimy dbać o rzemiosło, przedsiębiorczość, turystykę. Czego mi brakuje? Oparcia się na historii. Mało do niej nawiązujemy, a jest ona piękna i długa, Cieszyn jako jedno z nielicznych miast w województwie może się pochwalić takim dziedzictwem - podkreślała. 

KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

4
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-08-12 09:29:20
krzysztof  mm: ja bym chciał usłyszeć że nowa szefowa ma zamiar usamodzielnić finansowo zamek i przestanie doić cieszyńskich podatników - niestety nic na to nie wskazuje
2021-08-12 12:27:27
altacet: Jak powstał zamek mówiono w magistracie,że dotowany będzie tylko przez 2 lata.I co? I dalej doi budżet miejski.
2021-08-12 12:55:26
Życzliwy: Pasjonujące! Czekam na konferencję prasową kierowniczki przedszkola "Jaś i Małgosia".
2021-08-12 18:23:59
RysiekK22: najsamprzód należy powycinać chaszcze obrastające zamek ( drzewa na zboczach góry ) bo go zasłaniają tak że nie widać żadnego "zamki" ino czubek wieży zza krzaków. W następnej kolejności należy pilnować by na miejscy zburzonej strażnicy powstało coś w stylu zamkowym (zamiast pseudoawangardowego "dzieła" artystuff ,które odgrażają sie że tam postawią )...a strategicznym kierunkiem powinno być oczyszczanie otoczenia zamku ze śmieciowej zabudowy którą obrastał przez ostatnie 200 lat ( co najmniej )
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: