Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Niskoemisyjna strefa da pracę całemu regionowi

Pierwsza w Polsce niskoemisyjna strefa ekonomiczna została otwarta w Międzyrzeczu Dolnym w gminie Jasienica. Tylko w przeciągu dwóch lat powstanie tam co najmniej tysiąc miejsc pracy, jeśli strefa w 100 procentach zostanie wykorzystana może się okazać, ze w gminie Jasienica zabraknie rąk do pracy. Zyska na tym cały region. To pierwszy taki obiekt w Polsce.

Jasienicka niskoemisyjna strefa ekonomiczna obejmuje 71 ha. Jest podzielona na działki zaopatrzone w kanalizację deszczową i sanitarną, sieć wodociągową, oświetlenie dróg, a także chodniki. Jasienicka strefa jest przyjazna środowisku. Znaczna część energii, wykorzystywanej przez działające w niej przedsiębiorstwa, pochodzić ma ze źródeł odnawialnych, przede wszystkim z baterii fotowoltaicznych.

Strefa położona jest w sąsiedztwie kluczowych dla regionu arterii komunikacyjnych: drogi ekspresowej z Bielska-Białej do Cieszyna oraz krajowej "jedynki" z Bielska-Białej do Katowic. To daje możliwości przedsiębiorcom, aby tu w dogodnych warunkach otworzyć swój biznes.

Jak powiedział Janusz Pierzyna, wójt Jasienicy został już rozstrzygnięty przetarg na pierwszą z 23 działek w strefie. - Wygrała go spółka budowlana CMB z Wyrów na Śląsku. Za 2,5 ha zapłaciła ponad 3,2 mln zł. Będą budowali tu halę dla firmy, z którą zamierzają współpracować. W styczniu chcą prowadzić nabór. Pracę znajdzie ok. 300 osób – powiedział wójt.

Jasienicka Niskoemisyjna Strefa Ekonomiczna to złoty interes. Będzie przynosić gminie wpływy z podatków, działających tu przedsiębiorstw. Na ten pomysł wójt wpadł w 2007 roku. Wtedy jednak gmina nie miała nawet terenu na utworzenie takiej strefy. Zakupiła go za 1,3 mln zł. Za 22 mln zł, w większości z funduszy UE, teren został uzbrojony i przygotowany dla kątem inwestorów.

(red)
 

źródło: ox.pl
dodał: DK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: