Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Niezwykły witraż u Boromeuszek

O cieszyńskich zabytkach mówi się wiele, jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę, jak wiele „perełek” można znaleźć w regionie. Z pewnością zalicza się do nich witraż, który znajduje się w kaplicy domowej Boromeuszek w Cieszynie, wykonany w monachijskiej pracowni Franza Mayera w 1912 roku.

Historię cieszyńskiego zabytku postanowiła przybliżyć organizacja Corpus Vitrearum Polska, oddział międzynarodowego tworu, którego celem jest badanie witraży i dokumentowanie dziedzictwa kulturowego w tym zakresie.

Kaplica Boromeuszek w Cieszynie mieści się od 1876 roku, wcześniej zakonnice rezydowały w Trzebnicy. Przeprowadzka miała związek z prześladowaniami Kościoła katolickiego w Prusach. Boromeuszki zakupiły, a następnie przebudowały barokową kamienicę Seemanów przy ul. Górny Rynek. W budynku znajduje się kaplica - pierwotnie jej wnętrze zdobił zestaw kolorowych przeszkleń o formach geometrycznych. W roku 1912 z okazji jubileuszu pięćdziesięciolecia ślubów zakonnych przełożonej prowincjalnej Pankratii Volkmer postanowiono wykonać bardziej okazałe witraże do czterech okien prezbiterium i okien pierwszego przęsła nawy – wyjaśnia organizacja Corpus Vitrearum Polska.

Witraż przedstawia Świętą Rodzinę, której pokłon oddają pasterze. Kompozycja cechuje się żywą kolorystyką i starannym wykonaniem detali. Witraż przeszedł renowację w 2003 roku, obecnie jego stan oceniany jest jako bardzo dobry.

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: