Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Niezwykła historia z ciepłym Happy Endem

Przed nami Święta Bożego Narodzenia, a Stowarzyszenie Pomocy Wzajemnej ''Być Razem'' chciałoby na naszych opowiedzieć o niezwykłej historii z ''ciepłym'' Happy Endem.

W przyszłym Roku  Stowarzyszenie Pomocy Wzajemnej „Być Razem” będzie obchodzić   20-lecie swojej działalności. Z tej okazji Zarząd Stowarzyszenia planuje w 2016 roku uroczyste obchody. Od początku działalności Stowarzyszenia ważnym obszarem  działalności jest pomoc osobom będącym w bardzo trudnej sytuacji życiowej z obszaru powiatu cieszyńskiego.

Pracownicy Stowarzyszenia jak również mieszkańcy są bardzo wdzięczni wszystkim tym, którzy przez te wszystkie lata pomagali i nadal wspierają działalność Stowarzyszenia. Od ponad 19 lat dzięki wsparciu wielu życzliwych osób możliwe jest prowadzeni  na terenie Cieszyna kilku specjalistycznych placówek, świadczących różnorodną pomoc.

Od 2001 roku na ulicy Błogockiej  mieści się dom dla osób bezdomnych czyli Centrum Edukacji Socjalnej. Osobom bezdomnym oferowana jest tam pomoc w zakresie schronienia, wyżywienia, wsparcie w procesie leczenia odwykowego, pomoc w przyuczeniu do zawodu oraz szereg innych działań. Miejscem które od 2006 roku stało się wsparciem dla kobiet  borykających się z samotnym macierzyństwem jest Dom Matki i Dziecka „Słonecznik”.  Kolejną placówką jest Powiatowy Ośrodek Wsparcia dla Osób Dotkniętych Przemocą w Rodzinie w którym  schronienie mogą znaleźć kobiety oraz dzieci dotknięte  trudnym i bardzo bolesnym doświadczeniem jakim jest  przemoc domowa.  Sercem Stowarzyszenia „Być Razem” jest natomiast Centrum Profilaktyki Edukacji i Terapii „Kontakt”. Jest to pierwsza placówka, która od początku istnienia Stowarzyszenia oferuje pomoc osobom i rodzinom doświadczającym różnych kryzysów. Jest to Ośrodek dzienny, w którym odbywają się:  bezpłatne terapie psychologiczne, konsultacje prawne, oraz punkt ds. narkomanii, grupy wsparcia oraz siedziba Centrum Wolontariatu.

Prowadzą także szereg działań na rzecz dzieci między innymi: pracownię ceramiczną, fotograficzną, origami, plastyczną oraz grupy socjoterapeutyczne głównie dla dzieci z zagrożonych środowisk. Organizują dla dzieci wypoczynek zimowy i letni, obozy, wycieczki o charakterze terapeutyczno – rozwojowym.  Rokrocznie z pomocy oraz wsparcia w CPEIT Kontakt korzysta ponad 5 tyś osób z całego Powiatu Cieszyńskiego. Liczba osób  korzystających z pomocy  znacznie przekraczają  możliwości Stowarzyszenia.  Dlatego szczególnie ważne było zawsze  wsparcie Stowarzyszenia ze strony osób fizycznych, firm, instytucji oraz wolontariuszy.

Najpilniejszą potrzebą w październiku okazał się piec gazowy na rzecz mieszkańców Centrum Edukacji Socjalnej dla osób bezdomnych.  Od dłuższego czasu był naprawiany, ale wszyscy mieli nadzieję, że jeszcze ten jeden sezon  posłuży. Niestety jego czas dobiegł końca i  jak zwykle w takich sytuacjach piec odmówił posłuszeństwa właśnie wtedy gdy   temperatury z dnia na dzień spadały.  

Na co dzień pracownicy robią wszystko by zabezpieczyć potrzeby  mieszkańców. Starają się by osoby bezdomne nie  czuły  się u niech   jak w noclegowni lecz jak w prawdziwym domu. Ne ma tam szczególnych luksusów, ale zawsze było bezpiecznie, przytulnie i ciepło. Kupno nowego pieca to był dla Stowarzyszenia ogromny wydatek. Zarząd Stowarzyszenie wystosował więc szereg gorących próśb do wielu Firm z prośbą o darowiznę pieca dla mieszkańców. Pozytywnie na ten apel odpowiedziała Firma Folvark Klimosz z Pogwizdowa, dzięki której  w domu dla osób bezdomnych na ul. Kasztanowej jest już ciepło.  Serdeczne podziękowania w imieniu mieszkańców oraz pracowników za ogromną życzliwość i wsparcie  kierujemy na ręce  Pani Bożeny oraz Mirosława Klimoszów, którzy z życzliwością i ogromnym zrozumieniem wyszli naprzeciw tej trudnej sytuacji i  podarowani nowy piec.  To firma o gorącym i wielkim sercu!  Nieoceniona była również  pomoc Pana Damiana Pioruna, który umożliwił nawiązanie współpracy z Zarządem Firmy Klimosz i monitorował całe przedsięwzięcie dotyczące darowizny pieca na rzecz mieszkańców Centrum Edukacji Socjalnej.

- Cieszymy się, że  ta    bardzo  trudna sytuacja zakończyła się   ciepłym Happy Endem. To doświadczenie uświadomiło wszystkim, że  potrzebujemy siebie nawzajem więc naprawdę warto Być Razem.   W imieniu naszych pracowników oraz mieszkańców serdecznie dziękujemy wszystkim tym, którzy wspierają naszą działalność oraz z okazji nadchodzących Świąt życzymy Wszystkim Państwu w szczególności ciepłej atmosfery w gronie najbliższych.  – mówi Katarzyna Zych – prezes Stowarzyszenia.

Więcej informacji na temat Stowarzyszenia Pomocy Wzajemnej „Być Razem znajdziecie na stronie www.bycrazem.com

(red)
 

źródło: ox.pl
dodał: CR

Komentarze

3
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2015-12-25 16:20:05
Ligia: Państwo Klimoszowie znani są z wielkiego serca i skromności - nie trąbią na prawo i lewo, co robią i na czyją rzecz, ale po prostu bezinteresownie pomagają...Brawo!!!
2015-12-28 05:24:31
sympatyczny: Fajnie,że macie już ciepełko:)<br />Pozdrawiam Kasiu.
2015-12-28 19:00:44
lonka: \&quot;Najbardziej niezmiennym i ważnym pytaniem życia jest: Co robisz dla innych?\&quot;<br />- Martin Luther King Jr.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: