Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Nieplanowane wielkie porządki w pierwszych dniach wiosny 2024

Niedawno witany pierwszy dzień wiosny zbiegł się z zaskakującą wichurą, w której strażacy z regionu Cieszyna interweniowali aż 55 razy. Nie każdy mieszkaniec zdecydował się prosić o pomoc służby. Niektórzy samodzielnie usuwają skutki silnych wiatrów, a przy okazji ogarniają swoje ogrody i tarasy, przygotowując się na nadchodzące ciepłe dni wyczekiwanej wiosny. Jeśli planujesz prace porządkowe w swoim ogrodzie lub spotkały Cię przykre konsekwencje w związku z ostatnimi załamani pogodowymi, to mamy dla Ciebie kilka wskazówek!

1.  Obalone drzewa i niepotrzebne drewno

Jeśli masz do czynienia z wielkimi drzewami, które mogą zagrażać życiu lub zdrowiu, warto zgłosić ten fakt straży pożarnej. Służby zagrażające lub powalone drzewa na każde wezwanie mieszkańców.

Jeśli jednak jesteś w stanie samodzielnie usunąć drewno, możesz odpowiednio przygotować je i wykorzystać na opał lub oddać/sprzedać wszystkim chętnym. Spore drzewa zniszczone w wichurach lub kwalifikujące się do wycinki na wiosnę można w łatwy sposób wykorzystać jako drewno do palenia lub w innym podobnym celu.

Wszelkie gałęzie i pozostałości po obalonych drzewach warto zutylizować. W tym celu można rozpatrzyć rębak do gałęzi wynajem na dobę lub kilka. Taki sprzęt ułatwi proces porządkowania i pozwoli przygotować odpady bezpośrednio do wywozu.

Z kolei z pozostałościami po korzeniach poradzi sobie frezarka do pni na wynajem online lub stacjonarnie. Nie ma łatwiejszego sposobu, by całkowicie pozbyć się niechcianych resztki połamanych lub wyciętych drzew z ziemi.

2.  Rozsady i przygotowanie podłoża pod uprawy

Czas opadów można wykorzystać, by przygotować ziemię pod nadchodzące uprawy. Warto przygotować podłoże – nawieźć glebę, usunąć chwasty, i użyźnić podłoże. Wszelkie miejsca niezagospodarowane warto zaopatrzyć w nową roślinność, która w nadchodzącym lecie może dać odrobinę cienia, a przede wszystkim pozwoli odetchnąć w momencie, gdy przyjdą nieoczekiwane upały. Letnie upały podobnie jak ostatnie wichury mogą mocno dać się we znaki naszym mieszkańcom.

Warto odpowiednio przygotować się na upały – gromadzić deszczówkę w specjalnych zbiornikach, odpowiednio zabezpieczyć dekoracje i przygotować zacienione miejsce do wypoczynku, najlepiej z otaczającymi Cię roślinami dla jeszcze lepszego samopoczucia.

3.  Naprawa uszkodzeń i odświeżanie dekoracji

Po ostatnich wichurach lub zimie w ogrodzie mogło dojść do mniejszych lub większych uszkodzeń. Warto dokładnie sprawdzić wszystkie elementy konstrukcji i dekoracje – altany, ogrodzenia, pergole i rabaty. Wszelkie uszkodzenia warto usunąć, by nie ryzykować jeszcze większych straty w przyszłych nieoczekiwanych anomaliach pogodowych.

Wiosna to idealny czas, by zadbać o dekoracje i infrastrukturę ogrodową. Warto pomalować podniszczone drewno i konstrukcje metalowe. To również dobry moment na oczyszczanie oczek wodnych i strumieni.

Organizacja prac społecznych

Zachęcamy mieszkańców do wspólnego działania i porządkowania ogrodów, podjazdów, chodników i publicznych terenów zieleni. Wszystkie osoby chcące pomóc mogą zgłaszać swoją gotowość do urzędu miasta lub gminy. W wielu miejscach działają różnego rodzaju wolontariaty. Wspólnie jesteśmy w stanie jeszcze bardziej zadbać o otoczenie, tak by region śląska cieszyńskiego był atrakcyjny dla mieszkańców i wszystkich osób odwiedzających nasze tereny.

 

Artykuł sponsorowany

źródło: ox.pl
dodał: NG
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: