Niepełnosprawny zdaje egzamin w swoim samochodzie? Nie zapłaci za część praktyczną
W ostatnim czasie Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o kierujących pojazdami. Znowelizowana ustawa zwalnia osoby z niepełnosprawnościami z opłaty za praktyczną część egzaminu na prawo jazdy w przypadku, gdy będą zdawać egzamin w swoim samochodzie.
Celem noweli jest zwolnienie osób z niepełnosprawnościami z opłaty za praktyczną część egzaminu państwowego na prawo jazdy, w przypadku gdy do egzaminu jest wykorzystywany przystosowany do danego rodzaju niepełnosprawności pojazd, należący nie do wojewódzkiego ośrodka ruchu drogowego, lecz do zdającego. Obecnie osoby z niepełnosprawnościami, które stawiają się na egzamin praktyczny z dostosowanym do swoich potrzeb pojazdem, mogą liczyć na zmniejszenie opłaty za egzamin o 50 proc.
Ponadto ustawa przewiduje utworzenie strony internetowej z wykazem dostępnych pojazdów, z których osoby z niepełnosprawnościami mogłyby skorzystać w czasie egzaminu oraz ośrodków dysponujących takimi pojazdami. Minister właściwy do spraw gospodarki ma wyznaczyć spośród podległych mu jednostek podmiot, który będzie prowadził bazę danych. W województwie śląskim średni koszt wynajmu odpowiedniego pojazdu wynosi 250 zł.
Liczba egzaminów praktycznych na prawo jazdy kategorii B dla osób z niepełnosprawnościami w latach 2012-2015 wyniosła do 391 rocznie.
Ustawa ma wejść w życie po 30 dniach od ogłoszenia z wyjątkiem przepisu o wyznaczeniu podmiotu zarządzającego internetową bazą, który wchodzi po 14 dniach od ogłoszenia.
AK, mat. pras.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.