Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Niedzielny spacery przyciągają turystów z całej Polski

W niedzielę (23.08) w Cieszynie odbył się przedostatni z cyklu wakacyjnych niedzielnych spacerów z przewodnikiem PTTK, podczas którego zarówno mieszkańcy, jak i turyści, mogą dowiedzieć się nieco więcej na temat miasta i jego historii oraz poznać najciekawsze miejsca.

Spacery z przewodnikiem po Cieszynie odbywają się w wakacje zarówno w soboty, jak i w niedziele. Sobotnie spacery to spacery tematyczne, związane z konkretnymi szlakami, czy też zabytkami. Niedzielne spacery to zebranie wszystkich najistotniejszych elementów dotyczących miasta w jedno i przedstawienie ich w pigułce. O ile sobotnie wydarzenia przyciągają głównie mieszkańców regionu i okolic, w niedzielę pojawia się sporo turystów. Zgodnie z odpowiedziami uczestników spaceru, Cieszyn odwiedzany jest nie tylko przez Ślązaków. W wydarzeniu brały udział osoby z Krakowa, Wałbrzycha, czy nawet z północnej części Polski. Co ich przyciągnęło do nadolziańskiego grodu? Część osób chciała zobaczyć jedno miasto, leżące w dwóch państwach i odwiedzić Czechy, część doceniła bogatą historię Cieszyna, część zaś postanowiła wybrać się w miejsce, gdzie znajdą zarówno miejskie atrakcje turystyczne, jak i okoliczne górskie szlaki. Wszyscy uczestnicy spaceru byli jednak zainteresowani historią miasta.

Spacer standardowo rozpoczął się na wzgórzu zamkowym, gdzie przewodniczka PTTK pokrótce opisała aktualną sytuację miasta, a następnie opowiedziała nieco więcej o historii regionu, która sięga znacznie dalej, niż się niektórym wydaje – badania archeologiczne dowodzą, że ślady osadnictwa w rejonie wzgórza zamkowego sięgają V wieku przed naszą erą. Znajdowano tutaj cenne monety, pochodzące z okresu rzymskiego i celtyckiego. Najcenniejsza z nich to celtycka złota moneta, która początkowo znajdowała się w Muzeum Śląska Cieszyńskiego, po czym została przekazana do muzeum w Warszawie, a w cieszyńskim muzeum znajduje się jej replika – wyjaśniała przewodniczka podczas spaceru. Tym razem, ze względu na imprezę dla dzieci, która odbywała się na wzgórzu zamkowym, ten rejon został zwiedzony szybko, a następnie uczestnicy spaceru udali się do innych części miasta, aby swoją przygodę z historią Cieszyna zakończyć w Parku Pokoju.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-08-24 17:14:35
w.s.b: A dla czego został przekazany do Warszawy? Warszafka wyprowadziła już majątek Komory Cieszyńskiej i zbiory Konczakowskich wciąż im mało?
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: