Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Niech płonie ta świeca i pomaga

Po raz kolejny zainaugurowano Ekumeniczną akcję Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Oficjalnie również w Diecezji Cieszyńskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.

Ogólnopolska ekumeniczna akcja charytatywna Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom (WDzPDz).  To już tradycja przed Bożym Narodzeniem. Diakonia Cieszyńska zainaugurowała ją uroczystym nabożeństwem w kościele ewangelickim w Wiśle.

Cztery Kościoły, co roku zapalają wspólnie płomień świecy Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. To akcja prowadzona wspólnie przez organizacje charytatywne czterech Kościołów: Caritas Kościoła Rzymskokatolickiego, Diakonię Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, Diakonię Kościoła Ewangelicko-Reformowanego oraz Eleos Kościoła Prawosławnego.

Co roku w kościołach przed Świętami Bożego Narodzenia kupić można świece przy parafiach. Dochód w ten sposób uzyskany przez WdzPDz przeznaczone zostają na projekty na rzecz dzieci w trudnej sytuacji życiowej.

W diecezji cieszyńskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego akcja została zainaugurowana 5 grudnia 2021 r. podczas nabożeństwa w kościele ewangelickim w Wiśle. W nabożeństwie prowadzonym przez miejscowych duchownych – ks. Waldemara Szajthauera, proboszcza oraz ks. Oskara Wilda, wikariusza, uczestniczyli także przedstawiciele Diakonii Polskiej.

Prezes Diakonii Bp Ryszard Bogusz wygłosił okolicznościowe kazanie. - Nikomu nic winni nie bądźcie prócz miłości wzajemnej; kto bowiem miłuje bliźniego, zakon wypełnił. Przykazania bowiem: Nie cudzołóż, nie zabijaj, nie kradnij, nie pożądaj i wszelkie inne w tym słowie się streszczają: Miłuj bliźniego swego jak siebie samego. Miłość bliźniemu złego nie wyrządza; wypełnieniem więc zakonu jest miłość- mówił. W rozważaniu odniósł się zarówno do wyzwań współczesności – ograniczeń epidemicznych, sytuacji na wschodniej granicy, życiowych trudności najmłodszych spośród nas, jak również do realizowanych projektów pomocowych Diakonii Polskiej. Zaznaczył, że wigilijna świeca to dziś jeden  najbardziej rozpoznawalnych symboli świąt. - Świeca to nie tylko ów płomień za wigilijnym stole, ale przede wszystkim realna pomoc potrzebującym. To uwrażliwienie na tych, którzy cierpią – podkreślał Prezes Diakonii.

Dyrektor Generalna Wanda Falk przekazała pozdrowienie. - Nie obawiajmy się, że możemy za mało. To, co błahe z pozoru może być początkiem zmian. Zapalmy więc w Adwencie tę niewielką świecę, by dla potrzebujących dzieci dokonać rzeczy wielkich! – dodała.
Ks. Marek Londzin, Dyrektor Diakonii Diecezji Cieszyńskiej w towarzystwie najmłodszych parafian uroczyście zapalił ekumeniczne świece.

KOD/mat.pras.

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-12-08 12:21:31
święty+Patryk:: taka akcja lepiej oczyszcza sumienia niż domestos kibel
2021-12-08 16:12:04
Bartel: Św p popij Domestosa to zmądrzejesz
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: