Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Niebieski Księżyc? Rzadkie zjawisko na niebie

Miłośnicy nocnego nieba mają powód, by w najbliższy weekend spojrzeć w górę. W niedzielę 31 maja będzie można obserwować tzw. Niebieski Księżyc – zjawisko, które występuje stosunkowo rzadko i przyciąga uwagę zarówno pasjonatów astronomii, jak i osób obserwujących niebo okazjonalnie. Co ważne, kolejna taka okazja nadarzy się dopiero w grudniu 2028 roku.

Dlaczego Niebieski Księżyc jest tak rzadki?

Choć nazwa może sugerować niezwykły kolor naszego naturalnego satelity, w rzeczywistości Księżyc nie stanie się niebieski. Termin odnosi się do sytuacji, gdy w jednym miesiącu kalendarzowym dochodzi do dwóch pełni. Określenie „Niebieski Księżyc” ma swoje korzenie w języku angielskim. Zwrot „once in a blue moon” oznacza wydarzenie niezwykle rzadkie, podobnie jak polskie powiedzenie „raz na ruski rok”.

W maju pierwsza pełnia pojawiła się już 1 maja, dlatego druga przypadnie na ostatni dzień miesiąca. To właśnie taki układ sprawia, że zjawisko jest stosunkowo rzadkie. Wynika to z faktu, że cykl faz Księżyca trwa około 29 i pół dnia, podczas gdy większość miesięcy liczy 30 lub 31 dni.

Ostatni Niebieski Księżyc można było obserwować w sierpniu 2023 roku.

Nie tylko Niebieski Księżyc

Tegoroczna majowa pełnia przyniesie jeszcze jedną astronomiczną ciekawostkę. Księżyc znajdzie się w tym czasie w apogeum swojej orbity, czyli w punkcie najbardziej oddalonym od Ziemi.

W efekcie na niebie pojawi się tzw. Mikroksiężyc. Oznacza to, że tarcza naszego satelity będzie wydawała się nieco mniejsza i mniej jasna niż podczas typowej pełni. Różnice nie będą ogromne, jednak wprawni obserwatorzy mogą je dostrzec.

Kiedy obserwować niebo?

Maksimum pełni przypadnie w niedzielę 31 maja o godzinie 10.45 czasu polskiego, jednak najlepsze warunki do obserwacji wystąpią wieczorem i nocą.

Niebieski Księżyc będzie dobrze widoczny zarówno w nocy z soboty na niedzielę, jak i z niedzieli na poniedziałek. Najlepiej obserwować go krótko po zachodzie Słońca, wybierając miejsca oddalone od miejskich świateł i z możliwie szeroko odsłoniętym horyzontem.

Do podziwiania zjawiska nie będzie potrzebny teleskop ani lornetka. Przy sprzyjającej pogodzie pełnię bez problemu można zobaczyć gołym okiem.

 

NG

 

źródło: ox.pl
dodał: NG

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2026-05-30 19:19:23
oxjas1: Co najwazniejsze, mozna podziwiac bez jakiegokolwiek sprzetu, wystarczy czyste niebo.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: