Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

NIebezpieczny pajęczak

Urząd miasta w Skoczowie ostrzega przed kleszczami i zwraca się do wszystkich mieszkańców o zachowanie stosownych środków ostrożności, każdorazowo po spacerze obserwowanie swojego ciała jak i swoich zwierzaków. Trzeba pamiętać, że kleszcze są nośnikami groźnych chorób takich jak borelioza czy kleszczowe zapalenie mózgu.

Jak się okazuje o  fakcie „przebudzenia się”  kleszczy informują Urząd Miejski w Skoczowie mieszkańcy. Kleszcze pojawiły się już m.in. na terenie lasku miejskiego na Dolnym Borze. - Niestety nie istnieje coś takiego jak odkleszczanie danego terenu. Wybierając się na łono natury należy zachować odpowiednią ostrożność. Przede wszystkim zadbać o nakrycie głowy, kleszcze znajdują się na liściach, najczęściej spadają właśnie na głowę i dalej przemieszczają się po ludzkim ciele. Należy po powrocie ze spaceru dokładnie obejrzeć swoje ciało. W okresie letnim, kiedy większe partie ciała są odsłonięte, zaleca się dodatkowo stosowanie dostępnych preparatów odstraszających kleszcze - informuje Ryszard Domian, leśnik miejski.

W Skoczowie w ostatnich latach zaobserwowano wzrost obecności kleszczy, coraz częściej są to osobniki zarażone, czyli przenoszące choroby. Sytuacji tej sprzyjają łagodne zimy oraz specyfika naszego terenu – podmokłe i wilgotne miejsca.

Dlatego wszystkich korzystających z terenów leśnych, parkowych, zachęcamy do spacerowania istniejącymi alejkami i ścieżkami. Każde wyjście poza ich granice wiąże się z podniesionym ryzykiem złapania kleszcza. – ostrzegają urzędnicy.

(red/mat.pras.)
 

źródło: ox.pl
dodał: CR

Komentarze

4
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2015-04-29 08:04:17
MonaLisa: Istnieje odkleszczanie, tylko kosztuje sporo. Oczywiscie , ze w 100% nie zlikwiduje kleszczy ale bardzo ograniczy. mozna samemu opryskac ogród dostepnymi srodkami, niestety jak ktos ma pecha to tez nie pomoże. Paskudztwo jest naprawde groźne. Nisczy cała przyjemnośc z przebywania na lonie natury>
2015-04-29 09:26:01
kotexy: Zapewne można odkleszczać, przy okazji mordując wszystko inne.<br />Z tego co wiem, kleszcze nie spadają z drzew, ale bardzo często siedzą na wysokich źdźbłach traw, dlatego bardzo często można je sobie przynieść np. ze spaceru z psem po łące. W zasadzie bytują do 70-120 cm nad ziemią. Leśnik miejski - co to za dziwna funkcja?
2015-04-29 10:20:25
cd minerwa: Po pierwsze jak zwykle z poczatkiem sezonu aptekarze itp.rozpoczynaja pressing w temacie kleszczy.<br /> Po drugie - profilaktyka. Kleszcze uwielbiaja paprocie oraz wysoka trawe. Lubia tez skraje lasow, drog oraz trawiszcze wokol jezior czy stawow. Beda tam gdzie przechodzi zwierzyna wiec paradoksalnie bedzie ich najwiecej na sciezkach miedzy trawami a nie w samych trawach. Choc pierun ich wie, gdzie takiego spotkasz.<br />Ludzie mowia, ze dawniej kleszczy nie bylo a jak juz, to wyjelo sie takiego \&quot;stworka\&quot; i bylo po klopocie. Z tym, ze dawniej ludzie i lekarze nie wiedzieli na co pacjent umiera, bo bolerioze nawet teraz ciezko jest rozpoznac<br />
2015-04-29 11:56:26
Anecia: Ma rację cd minerwa - kleszcze nie spadaja z drzew, siedzą w trawie. Kiedyś nie było kleszczy bo nie było tylu nieużytków, łąki były koszone, PGR-y obrabialy pola, kleszcze i dzika zwierzyna nie bytowały w tych krzakulcach, siedziały głęboko w lesie. Teraz łąki dziczeją, miasto nie kosi traw, dzikie zwierzęta pchaja się do miasta coraz bliżej centrum. Kleszcze warunki mają sprzyjające. Pojawiaja się nawet na skwerach w samym centrum miast.<br />Skuteczny sposób na kleszcze? Mamy dwa psy i kleszcza nie widziałam ze dwa lata. Zakraplamy psiaki specyfikiem, który chroni psy ale też ich otoczenie (znaczy mnie też). Na wczasach w terenach \&quot;zakleszczonych\&quot; wczasowicze się skarżą a my kleszczy nie spotykamy. A jeśli ktoś psa nie ma? Jest świetny preparat - MUGGA się zwie. Kleszcze, komary i inne gzy trzymają się z daleka.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: