Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Nie żyje prezes MZC w Olsztynie prof. Faruga

30 października br. zmarł w Olsztynie po długiej i ciężkiej chorobie prezes Warmińsko-Mazurskiego Koła Macierzy Ziemi Cieszyńskiej prof. dr hab. Andrzej Faruga. Za propagowanie kultury cieszyńskiej nad Łyną otrzymał w 2007 roku Laur Honorowej Złotej Cieszynianki.

Faruga urodził się 5 stycznia 1934 roku w Zatorze, miejscowości która do 1315 roku wchodziła w skład Księstwa Cieszyńskiego. Ukończył Technikum Rolniczo-Hodowlane w Międzyświeciu i w 1952 roku został zootechnikiem powiatowym w Raciborzu. W trzy lata później rozpoczął studia na Wydziale Zootechnicznym Wyższej Szkoły Rolniczej w Olsztynie i od tego czasu był związany z tym miastem i z tą uczelnią znaną obecnie jako Uniwersytet Warmińsko-Mazurski.

Po studiach rozpoczął pracę naukowo-dydaktyczną w Zakładzie Hodowli Drobiu i Jajczarstwa, którym potem kierował. W 1968 r. obronił doktorat, a osiem lat później habilitację. Profesorem został w 1983 r. W 1990 otrzymał tytuł profesora zwyczajnego.

Dorobek naukowy profesora obejmuje kilkaset prac publikowanych w renomowanych czasopismach naukowych w kraju i zagranicą. Faruga przyczynił się do uratowania przed wyginięciem gęsi biłgorajskiej, hodowanej obecnie w jednym z majątków na Lubelszczyźnie.

Za swoją działalność zawodową i społeczną Faruga otrzymał m.in. Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, a wcześniej Krzyż Kawalerski OOP i Złoty Krzyż Zasługi. Uroczystości żałobne odbędą się w środę 7 listopada w Olsztynie.

(ÿ)

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: