Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Nie wylewaj. Zlewaj.

Pisaliśmy o problemach wynikających z niewłaściwie użytkowania z kanalizacji w gminach Zebrzydowie i Hażlach. Gminny Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Zebrzydowicach, aby obniżyć koszty eksploatacji sieci, zachęca mieszkańców do wzięcia udziału w akcji - Nie wylewaj. Zlewaj.

Jak pisaliśmy, główną “bolączką” w eksploatacji kanalizacji sanitarnej są odpady wrzucane do kanalizacji. Wśród nich najczęstszym “gościem” jest zużyty podczas pieczenia olej i pozostałe tłuszcze jadalne, które nie muszą być traktowane jako odpad. - Mogą zostać poddane rafinacji w celu uzyskania półproduktu do dalszego przetwarzania na biopaliwo lub tworzywa sztuczne. I właśnie do tego chcielibyśmy zachęcić naszych mieszkańców - informuje GZWiK z Zebrzydowic

Przy szkołach, przedszkolach w całej gminie oraz na oczyszczalni ścieków w Kończycach Małych rozstawione zostaną pojemniki na zużyty olej spożywczy. Do pojemników z napisem “olej” będzie można wrzucać olej po smażeniu, fryturze itp w plastikowych opakowaniach.
Zasady zbierania oleju : Stary olej wlewamy do platikowych butelek ( typu PET ). Nie stosujemy szklanych i metalowych opakowań!!! Olej wlewamy po przestudzeniu, bez resztek żywności. Wlewanie gorącego oleju jest niebezpieczne. Po napełnieniu dobrze zakręcamy butelkę, odnosimy do punktu t.j najbliższej szkoły, przedszkola lub na oczyszczalnię i wrzucamy do pojemnika z napisem olej.

Dzięki takim proekologicznym działaniom chronimy środowisko, ograniczamy ilość awarii kanalizacji sanitarnej i tym samym zmniejszamy koszty związane z eksploatacją kanalizacji.

(red./mat.pras)

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

4
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-03-04 10:53:06
marian1951: Bardzo dobry pomysł. Należy wspierać i propagować.
2020-03-04 11:03:31
darek662: super pomysł oby inne gminy brały przykład.
2020-03-04 13:01:25
Władek na skuterze: Jestem wladek i jezdze na skuterze---po pierwsze musze poswiecic swoj czas i paliwo aby zawiesc olej do punktu aby jakas firma zarabiala na tym ,po drugie juz i tak nam robia smietnisko kolo domu bo kazdy worek do segregacji do czego innego sluzy a tu jeszcze butelki z olejem trzeba by zbierac bo nie chce mi sie wierzyc ze ktos z 1 butelka pojedzie do punktu oddawania a po trzecie mi prosciej to zuzyty olej wlać na wegiel i sie w piecu spali
2020-03-04 18:31:43
utopiec: Olej do szkoły czy przedszkola, stare lekarstwa do apteki, zużyte baterie do pojemnika nie wiadomo gdzie, szkło do jednego kontenera, papier do drugiego, plastik do trzeciego, Zapomniałbym, Ciuchy również do pojemnika. Aha, Jeszcze jest kompostownik, Istny zawrót głowy. Ale jest coś z czym nie trzeba się nigdzie fatygować, To złom, Zabiorą spod domu.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: