Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Nie dopuść do tragedii

W okresie jesienno - zimowym zwiększa się ryzyko wystąpienia stanów zagrożenia i katastrof budowlanych. Dlatego też Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Cieszynie przypomina właścicielom i zarządcom o obowiązkach związanych z zapewnieniem właściwego stanu technicznego i bezpieczeństwa użytkowania obiektów budowlanych.


Zapewnienie dobrego stanu technicznego budynków to obowiązek ich. - Właściciele lub zarządcy obiektów budowlanych są obowiązani utrzymywać i użytkować obiekty budowlane zgodnie z zasadami wyznaczonymi przepisami Prawa budowlanego. W razie wystąpienia czynników zewnętrznych oddziaływujących na obiekt należy zapewnić bezpieczne użytkowanie obiektu. W okresie jesienno-zimowym, właściciele, zarządcy, inwestorzy i użytkownicy powinni zwrócić szczególną uwagę na stan techniczny obiektów budowlanych, oraz podjąć działania mające na celu wyeliminowanie zagrożeń przez usuwanie nadmiaru śniegu i lodu z dachów budynków – informuje Jan Smolarz, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Cieszynie.

Właściciele szczególną uwagę powinni zwrócić na obiekty, w których przebywa znaczna liczba osób takie jak: hale sportowe, widowiskowe, handlowe, wystawiennicze, kina, teatry, zadaszenia trybun na stadionach, oraz obiekty wielkopowierzchniowe, obiekty z płaskimi dachami i objęte wykonywaniem robót budowlanych w okresie niskich temperatur.
- W okresie jesienno - zimowym występuje wzmożone zagrożenie związane z eksploatacją urządzeń grzewczych, dlatego zwracam uwagę właścicielom i zarządcom obiektów budowlanych o obowiązku przeprowadzenia co najmniej raz w roku, okresowej kontroli stanu technicznego obiektów budowlanych, a w szczególności sprawdzenie instalacji gazowych oraz przewodów kominowych: dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. – dodaje Jan Smolarz. Jednak to nie wszystko. - Właściciele, zarządcy oraz użytkownicy są obowiązani do usunięcia stwierdzonych nieprawidłowości wynikających z przeprowadzonej kontroli, które mogłyby spowodować zagrożenia życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwo mienia, pożar, wybuch lub zatrucie gazem. Zalecam jednocześnie zarządcom i właścicielom obiektów budowlanych, a zwłaszcza lokali mieszkalnych o kierowanie do użytkowników stosownych pouczeń i apeli o przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa ich użytkowania w celu uniknięcia m.in. zatrucia tlenkiem węgla, wybuchu gazu lub pożaru-

Wszyscy właściciele powinni regularnie poddawać obiekty budowlane okresowym kontrolom stanu technicznego. To właśnie na nich spada odpowiedzialność za zaniedbania i nieprawidłowości w utrzymaniu i użytkowaniu obiektów budowlanych. Podlegają odpowiedzialności administracyjnej i karnej.

 

źródło: ox.pl
dodał: DK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: