Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Nawet 115 km/h. Meteorolodzy ostrzegają przed silnym wiatrem i burzami

Najpierw upał, potem gwałtowne załamanie pogody. W środę, 1 lipca, nad powiatem cieszyńskim mogą przejść silne burze z ulewnym deszczem, gradem i porywami wiatru dochodzącymi lokalnie do 115 km/h. IMGW-PIB w Krakowie wydał ostrzeżenie drugiego stopnia.

IMGW-PIB w Krakowie wydał ostrzeżenie drugiego stopnia przed burzami. W środę, 1 lipca, w powiecie cieszyńskim możliwe są bardzo silne opady deszczu, grad oraz porywy wiatru do 100 km/h, lokalnie nawet do 115 km/h. Synoptycy nie wykluczają podniesienia stopnia zagrożenia.

Najsilniej po południu i wieczorem

Ostrzeżenie przed burzami obowiązuje od środy, 1 lipca, od godziny 12:00 do północy z 1 na 2 lipca. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawisk oszacowano na 85 procent.

Według prognoz burzom miejscami będą towarzyszyć bardzo silne opady deszczu od 35 mm do 55 mm. Możliwe są także porywy wiatru do 100 km/h, a lokalnie nawet do 115 km/h. Miejscami może spaść grad.

IMGW wskazuje, że najsilniejsze zjawiska spodziewane są późnym popołudniem i wieczorem. W uwagach do ostrzeżenia zaznaczono, że możliwe jest podniesienie stopnia zagrożenia.

Nadal obowiązuje ostrzeżenie przed upałem

Do środy, 1 lipca, do godziny 20:00 obowiązuje również ostrzeżenie drugiego stopnia przed upałem. Temperatura maksymalna ma wynosić od 30 do 33 stopni Celsjusza, a minimalna w nocy od 18 do 20 stopni.

Połączenie wysokiej temperatury i burz może sprzyjać gwałtownemu przebiegowi zjawisk. Warto wcześniej zabezpieczyć przedmioty na balkonach, tarasach i posesjach, nie parkować samochodów pod drzewami oraz śledzić bieżące komunikaty pogodowe.

W czasie burzy należy unikać przebywania na otwartej przestrzeni, nie chronić się pod drzewami i nie zbliżać się do zerwanych linii energetycznych. Kierowcy powinni liczyć się z możliwymi utrudnieniami, zwłaszcza przy intensywnym deszczu, gradzie i silnych podmuchach wiatru.

 

Ostrzeżenia meteorologiczne:
Burze
stopień: 2
prawd. 85%
Przebieg: Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć bardzo silne opady deszczu od 35 mm do 55 mm oraz porywy wiatru do 100 km/h, lokalnie do 115 km/h. Miejscami grad. Najsilniejsze zjawiska wystąpią późnym popołudniem i wieczorem.
Uwagi: Możliwe podniesienie stopnia zagrożenia.

Ważne:
Od: 2026-07-01 12:00
Do: 2026-07-02 00:00
Czas wydania: 2026-07-01 06:07
 
Ostrzeżenia meteorologiczne:
Upał
stopień: 2
prawd. 80%
Przebieg: Prognozuje się nadal upały. Temperatura maksymalna od 30°C do 33°C. Temperatura minimalna w nocy od 18°C do 20°C.
Uwagi: Brak.

Ważne:
Od: 2026-06-29 16:00
Do: 2026-07-01 20:00
Czas wydania: 2026-06-29 16:00
 
 
NG
źródło: ox.pl
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: