Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Nawałnice przeszły nad regionem

Zablokowane są mosty, zalanych kilkanaście posesji i  Zespół Szkół w Górkach Wielkich po przejściu burzy. Nawałnica przeszła przez Górki Wielkie około godz. 17.00. Na miejscu pracują strażacy, policja i pogotowie ratunkowe. Jak poinformował nas zastęp OSP ze Skoczowa zalanych jest wiele posesji, na boisku przy ZS w Górkach jest kilkadziesiąt centymetrów wody. Wylał potok Wschodnica, który zalał szkołę. Nieprzejezdna jest droga do Górek od strony Grodźca. Na miejscu są nasi reporterzy. Więcej informacji podamy wkrótce.
 

Zalany jest również Puńców, gdzie wylała Puńcówka. Tam też nawałnica zalała kikanaście posesji.

godz. 20:05

Rozmawiamy z Wójt Gminy Brenna Iwoną Szarek. - To przerażający widok. Nic nie mogliśmy zrobić - mówi ze smutkiem. - Woda juz opadła, powoli odsłania zniszczenia nieprzejezdna jest droga w Górkach - Szpotawicach. Za chwilę być może uda nam się wejść do szkoły - dodaje Iwona Szarek.

Trwa liczenie strat, ewakuacja, na razie wiadomo, że jedno gospodarstwo jest zalane i trzeba będzie podjąć decyzje o przeprowadzce mieszkańców.

W akcji ratunkowej w Gminie Brenna biorą udział strażacy ze Strumienia.

Kolejny alarm zgłoszono w Ustroniu, kilkanaście posesji zalanych na Polanie.
Trudna sytuacja jest także w Puńcowie, tam wylała rzeka Pucówka. Podtopionych jest kilkanaście domów.

godz. 20:20

Szkoła w Górkach Wielkich została zalana na wysokość pierwszej kondygnacji. asp. Rafał Domagała nieprzejezdne są ulice: Olszyna, Sportowa i Bielska w Gminie Brenna i ul. Zamkowa w Pogórzu.

godz.20.30

Rozmawiamy z wiceburmistrzem Skoczowa Piotrem Ruckim. - W Pogórzu sytuacja już opanowana, mam nadzieję, że nie będzie padać. Woda wdarła się na posesje usytuowane w okolicach PDPS-u, jednak mieszkańcy w porę zdążyli zabezpieczyć swoje domy workami z piaskiem - relacjonuje Piotr Rucki, który jest na miejscu najbardziej zalanych domostw.


21:00

Rozmawiamy z mł. bryg. Krzysztofem Zaczkiem, zastępcą komendanta Państwowej Straży Pożarnej w Cieszynie. - Na terenie Górek Wielkich pracuja 24 jednostki straży pożarnej, 12 jednostek jest w Puńcowie. Trwa szacowanie strat, jest zalanych około 50 domów w Górkach Wielkich i tyle samo w Puńcowie - mówi Krzysztof Zaczek.

21:10

Policja dementuje informację o dzieciach uwiezionych w szkole. - 6 dzieci w momencie pojawienia się nawałnicy bawiło się na placu zabaw przy szkole. Schroniły się, jednak woda bardzo szybko przybierała i dzieci znajdowały się w niebezpieczeństwie. Uratowali ich policjanci z Komisariatu w Skoczowie, którzy otrzymali informację o przebywaniu dzieci w pobliżu szkoły. Po przybyciu na miejsce przeszli przez nagromadzoną wodę, która sięgała im już pasa i praktycznie w ostatniej chwili uratowali maluchy - dodaje mł. asp. Rafał Domagała, oficer prasowy Komendy Powiatowek Policji w Cieszynie.

21:20

W okolicach Puńcowa strażacy ewakuowali z zalanego budynku trzy osoby. Uratowali również kierowcę samochodu porwanego przez wezbrany potok.


21:30

Nasza redakcja rozmawia z Ryszardem Krzuś, mieszkańcem Górek Wielkich. - To było nagłe oberwanie chmury, czegoś takiego jeszcze nie widziałem. Grad miał średnicę prawie 2 cm, ogromna ilość deszczu - opowiada mieszkaniec Górek.  Na szczęście rejon Sojka, w którym mieszka został oszczędzony przez nawałnicę. - Na naszej ulicy zostały zalane piwnice, niestety w centrum widok był przerażający. Wokół szkoły - plac i boisko jest zupełnie zniszczone, pracuje ciężki sprzęt - dodaje. Syn naszego rozmówcy jest uczniem Zespołu Szkół w Górkach Wielkich. - Póki co nie mamy informacji co z jutrzejszymi zajęciami - wzdycha mieszkaniec Górek.

 

21:40

Rozmawiamy z Iwoną Szarek, wójtem Gminy Brenna. - Jutro zajęcia w Zespole Szkół w Górkach Wielkich odbęda się.  Zalane zostało tylko wejście. Na szczeście nie ucierpiała kotłownia, ani sala gimnastyczna. Jednak teren wokół szkoły wyglada jak pobojowisko - relacjonuje wójt. Prąd w Gminie już jest. - Właśnie dowozimy wodę mieszkańcom, którzy nie mają wody pitnej, usuwamy też drzewa z parkingów i dróg - . W Górkach Wielkich nikt nie został ewakuowany. Wszyscy spędzą noc w swoich domach. Niestety czeka ich ogrom prac związanych z likwidowaniem skutków nawałnicy.

21:50

Nieprzejezdna jest ul. Szczęśliwa w Górkach Wielkich, trwa tam usuwanie skutków nawałnicy.

 

22:00

Woda opadła. W Górkach Wielkich miała nawet kilkadziesiąt centymetrów. - Trwa liczenie strat i usuwanie skutków nawałnicy w całym regionie. W miejscach, które najbardziej ucierpiały pracują strażacy i policja - informuje mł. asp. Rafał Domagała, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Cieszynie.

 

Zobacz Fotoreportaż (Michał Fielek)

ZOBACZ FOTOREPORTAŻ (Piotr Iwacz)

ZOBACZ ZDJĘCIA ZNISZCZONA SZKOŁA W GÓRKACH WIELKICH

ZOBACZ ZALANE POGÓRZE UL.ZAMKOWA

Masz zdjęcia, filmy pokazujące ogrom zniszczeń lub akcję ratunkową w czasie nawałnicy wyślij na platformę kontakt 24! Wejdź na www.kontakt24.ox.pl

Podziel się informacją z innymi!!!

 

KOD

 

 

ZOBACZ FILM PRZESŁANY NA PLATFORMĘ KONTAKT24

źródło: ox.pl
dodał: DK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: