Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Narodowe czytanie w Cieszynie

7 i 8 września Biblioteka Miejska w Cieszynie po raz kolejny przeprowadzi akcję Narodowego Czytania. Impreza organizowana jest przez Prezydenta RP, a tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem "Osiem lektur na ósme Narodowe Czytanie".

Tegorocznymi lekturami są: "Dobra pani" Elizy Orzeszkowej, "Dym" Marii Konopnickiej, „Katarynka” Bolesława Prusa, „Mój ojciec wstępuje do strażaków” ze zbioru „Sanatorium pod Klepsydrą” Brunona Schulza, „Orka” Władysława Stanisława Reymonta, „Rozdziobią nas kruki, wrony…” Stefana Żeromskiego, „Sachem” Henryka Sienkiewicza oraz „Sawa” z cyklu: "Pamiątki Soplicy" Henryka Rzewuskiego.

"Patronem" cieszyńskiego czytania jest w tym roku Bruno Schulz. - Ten pisarz i grafik żydowskiego pochodzenia to postać niebanalna. Był to człowiek obdarzony licznymi talentami, który pojmował świat i jego realia inaczej niż większość ludzi. Stąd właśnie wokół jego osoby postanowiliśmy skoncentrować wydarzenia kulturalne tegorocznej edycji Narodowego Czytania w Cieszynie - mówi Beata Parchańska z Biblioteki Miejskiej w Cieszynie.

Szczegółowy program Narodowego Czytania w nadolziańskim grodzie dostępny jest na poniższym plakacie:

Na warsztaty kulinarne oraz zwiedzanie kirkutu liczba miejsc jest ograniczona. Bezpłatne wejściówki na oba te wydarzenia można będzie odebrać w terminie 2-7 września w budynku biblioteki przy ul. Głębokiej 15.

Wydarzenie objęliśmy patronatem medialnym

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

7
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-08-24 20:00:15
donekT: A co z poznaniem czegoś bardziej "współczesnego" - może LENINA XXI wieku - Judith Butler? Krytyka już wydała po polsku, już sześć pozycji;D:D:D // https://wydawnictwo.krytykapolityczna.pl/szukaj?controller=search&order=product.position.desc&s=butler //. Tak nawiasem, pewne teorie dotyczące rzekomej "płynności płci", mam wrażenie, iż zostały przekopiowane i dopasowane na współczesne potrzeby z wierzeń GNOSTYKÓW. Mowa np. o HERMAFRODYTACH i ukształtowaniu się płci w wyniku zderzeń bezpłciowych istot/okręgów u zarania. Czyżby NEOMARKSIZM miał coś wspólnego z GNOSTYCYZMEM??? Zdaje się, iż renesans pewnych gnostyckich tekstów na początku obecnego stulecia (Kwestia Judasza i Marii Magdaleny), promocja WICCA w np. w cyklu "Harry Potter" nie były przypadkowe i mogły być wykorzystane w ramach TEORII KRYTYCZNEJ.
2019-08-24 20:03:35
donekT: A tymczasem, jak się okazuje, jak możemy domniemywać, kolejnym do odstrzału, w imię ochrony środowiska jest PRZEMYSŁ MIĘSNY. krzysztof-Q, jasper-Q i pozostali- już dziś możecie rozpocząć publiczną krytykę np. funkcjonujących w regionie zakładów z branży, znajdziecie się w awangardzie "postępu". W końcu co to za CIEMNOTA i BARBARZYŃSTWO spożywać mięso. Stosowna literatura jest już dostępna // https://wydawnictwo.krytykapolityczna.pl/zjadanie-zwierzat-2-jonathan-foer-753 //. No śmiało, krzysztof-Q, jasper-Q rozpocznijcie kampanię, jaką to zaściankowością, obrzydliwością, jest spożywanie mięsa i z jaką pogardą odnosicie się do ludzi spożywających, którymi, jak podejrzewam są głównie "katolicy". Dodatkowo znieśli post w adwencie, żeby mogli żreć więcej mięsa!!! Natomiast górnicza brać dyspensę na obrzydliwe mięso otrzymała jeszcze w czasie komuny. Czekamy;D:D:D:D PS Czym grozi wyeliminowanie z diety mięsa? Może poszczególne osoby należące do grup Hare Kryszna (sic!), mogą stanowić odpowiedni przykład. Tak nawiasem, przez kogo w Polsce promowane? Zwłaszcza w jakiej konkretnej cyklicznej imprezie???
2019-08-24 20:22:13
donekT: Niejaki Jan Hartman pewnym tekstem na temat KAZIRODZTWA (w tygodniku POLITYKA) chciał wyprzedzić określony punkt etapu, przyśpieszyć postęp i coś zainicjować, i jak się to skończyło? Jak się okazało, społeczeństwo nie zostało jeszcze przygotowane na tak "postępowe" treści. Natomiast zbyt szybkie przyśpieszenie postępu wywołuje NIEBEZPIECZNĄ REAKCJĘ, dlatego należy stosować zasadę małych kroków i wyznaczania celów krótkofalowych. Intencje, Konsekwencje, Cele Długofalowe mają pozostać w tajemnicy. Hartman wyłamał się z szeregu, w związku z czym został wykreślony z rejestru członków Twojego Ruchu. Powodem była jego publikacja dot. kazirodztwa, wyrzucony z Twojego Ruchu za pochwałę kazirodztwa. Tak nawisem, jakie mogłyby być potencjalne argumenty za legalizacją związków kazirodczych? Jakichś już nie przypominają??? Np. że są spotykane w naturze, że są od zawsze, że dotyczą odpowiedniej grupy społeczeństwa, że istniały np. w starożytnym Egipcie, że dlaczego piętnuje się miłość itd. Może ktoś mi jeszcze zarzuci nienawiść wobec KAZIRODCÓW??? krzysztof-Q, jasper-Q & co?
2019-08-24 21:11:56
krzysztof.mm: no nic lepiej by nie pasowało do prezydenckiego patronatu jak Tadeusza Dołęgi-Mostowicza "Kariera Nikodema Dyzmy"
2019-08-24 21:44:46
donekT: Polecasz swoją biografię?
2019-08-25 09:28:40
jasper: Proponuje Juliana Tuwima. Oto ostatnia strofa jego „Modlitwy”: (…) Lecz nade wszystko – słowom naszym, Zmienionym chytrze przez krętaczy, Jedyność przywróć i prawdziwość: Niech prawo zawsze prawo znaczy, A sprawiedliwość – sprawiedliwość…”
2019-08-25 10:27:31
krzysztof.mm: dla Dudowej coś ekstra - "Bajki babci gąski" Charlesa Perrault
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: