Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Narodowe Czytanie w Cieszynie

Wczoraj (02.09) w całej Polsce głośno czytano ''Wesele'' Stanisława Wyspiańskiego. Narodowego Czytania nie mogło zabraknąć również w Cieszynie. Przed siedzibą Biblioteki Miejskiej fragmenty dramatu czytali m.in. włodarze, samorządowcy, sportowcy, mieszkańcy Cieszyna.

Co roku Biblioteka Miejska w Cieszynie bierze udział w ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie zainicjowanej przez Prezydenta RP. W tym roku czytano „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. Jako pierwsi, fragment dramatu przeczytali: Przewodniczący Rady Powiatu Cieszyńskiego Ludwik Kuboszek oraz Burmistrz Cieszyna Ryszard Macura. Sięgając w zeszłym roku do Sienkiewicza, teraz do Wyspiańskiego miałem okazję podziwiać przede wszystkim barwny język. Kiedyś zwracałem uwagę na inne wątki, bardziej merytoryczne. Szukamy pięknych krajobrazów, miejsc i myślę też, że szukamy pięknego słowa, które chcemy by wpadało w nasze uszy. Dlatego serdecznie dziękuję Bibliotece Miejskiej w Cieszynie za to, że nieustannie zachęca nas do tego abyśmy czytali piękne teksty i potem też posługiwali się piękną mową – mówił Burmistrz oficjalnie otwierając Narodowe Czytanie w Cieszynie.

Każdy uczestnik tego wydarzenia, który przeczytał choć fragment „Wesela” został poczęstowany weselnym kołaczem i otrzymał pamiątkową pieczęć pary prezydenckiej.  Chętnych nie brakowało. Jak zdradza Dyrektor Biblioteki Miejskiej w Cieszynie Izabela Kula Narodowe Czytanie w Cieszynie cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Z roku na rok chętnych do czytania przybywa. Za pierwszym razem było nam bardzo ciężko namówić do czytania. Przygotowywaliśmy się sami, aby nie było przerw w czytaniu.  Teraz jest kolejka, niektórzy chcą czytać kilka razy – przyznaje Kula. 

Oprócz wiernych uczestników Narodowego Czytania, co roku pojawiają się również nowe osoby.  Ta ogólnopolska akcja to nie tylko zachęcanie do głośnego czytania. To powrót do czasów młodości oraz okazja do przypomnienia sobie znanych i cenionych polskich pisarzy. Jak się okazuje kiedy wracamy po latach do szkolnych lektur patrzymy na nie zupełnie inaczej i odkrywamy je na nowo. Z radością wracamy do szkolnych lektur. Odbieramy je bardziej dojrzale. Odkrywamy piękno języka, bogactwo wartości, które wyrażają – podkreśla  Kula. 

Narodowe  Czytanie w Cieszynie to również szereg imprez towarzyszących. O weselu na Śląsku Cieszyńskim opowiedział prof. Daniel Kadłubiec. Uczestnicy gry miejskiej poszukiwali złotego rogu, a na cieszyńskim Rynku w samo południe, mimo deszczowej aury, zebrała się grupa ludzi, by pobić rekord w liczbie osób jednocześnie czytających Wyspiańskiego.

 

MSZ


źródło: ox.pl
dodał: MSZ

Komentarze

3
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2017-09-04 06:41:20
krzysztof.mm: \&quot;Z radością wracamy do szkolnych lektur.\&quot; Izabela Kula.<br />Wracajcie. Za to wam płacą.
2017-09-04 16:52:51
hanbes: Hm, na chwilę obecną to obecni włodarze (i nie tylko naszego regionu) kojarzą mi się z Mickiewiczem... Tu nie ma miejsca na \&quot;Wesele\&quot;, proponuję \&quot;Dziady\&quot;...
2017-09-05 21:49:38
bronek91: \&quot;Dziady\&quot;? Nie liczy się tytuł, ale treść, \&quot;Szewcy\&quot; Witkacego bardziej pasują do rzeczywistości;)
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: