Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Narciarskie trofea Małysza i Żyły w parku

Symulator skoków narciarskich, trofea Adama Małysza, relacje telewizyjne z najważniejszych imprez sportowych, na których Małysz odnosił sukcesy, słynne komentarze Włodzimierza Szaranowicza, a także pamiątki po innych, wiślańskich sportowcach. Na ukończeniu jest projekt budowlany Muzeum Beskidzkiego Narciarstwa, które powstanie w miejscu hali parkowej w Wiśle.

 -  Mam nadzieję, że prace rusza już jesienią tego roku, a otwarcie nastąpi pod koniec 2023 r. - powiedział Tomasz Bujok, burmistrz Wisły.  Po zakończeniu prac projektowych miasto wystąpi o pozwolenie na budowę. Wtedy dopiero można będzie przystąpić do wyłonienia wykonawcy projektu ekspozycji. - To ma być jedna duża powierzchnia, podzielona eksponatami. Do tego niewielka sala kinowa, oraz zaplecze techniczne - toalety i szatnie.- wyjaśnił burmistrz. 

Na razie kwestią otwartą pozostaje finansowanie. Główny ciężar  budowy spocząć ma na barkach samorządu województwa śląskiego. Miasto przekazuje budynek. Deklaracja finansowa została złożona, ale jak podkreślił Tomasz Bujok, nie oznacza to, że fundusze już są. - Nie ruszymy z przetargiem, dopóki nie będą one fizycznie zabezpieczone. – stwierdził burmistrz. Po otwarciu, nowa atrakcja turystyczna w Wiśle ma być także wspólnie prowadzona przez gminę i samorząd województwa, 

Stworzenie Muzeum było wspólną inicjatywą marszałka województwa śląskiego Jakuba Chełstowskiego, burmistrza Tomasza Bujoka i Adama Małysza. Do Muzeum Beskidzkiego Narciarstwa przeniesione zostaną wszystkie pamiątki, które obecnie prezentowane są w Galerii Sportowych Trofeów Adama Małysza w Wiśle. - Będą nie tylko trofea narciarskie Adama Małysza, ale także pamiątki związane z jego osiągnięciami w sportach motorowych. Chcemy także, aby swoje miejsce znalazł w muzeum Piotrek Żyła. Można będzie oglądnąć wywiady z nim, a także podziwiać nagrody, jakie otrzymał.  - powiedział burmistrz Wisły. 

Część ekspozycji poświęcona zostanie Małyszomanii. To niezwykłe zjawisko społeczne, polegające na masowym zainteresowaniu skokami narciarskimi, powstało w pierwszej dekadzie XXI wieku. Małyszomania była efektem spektakularnych sukcesów „Orła z Wisły.”

W muzeum prezentowana będzie także kolekcja nart Adama Małysza, częścią której są narty liczące ponad 100 lat, a także trofea innych mistrzów, czy też olimpijczyków: biegaczy i alpejczyków.

(ach) 

 

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: