Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Naprawią rysy i pęknięcia – zbiornik do remontu

Zbiornik w Wiśle Czarne czeka remont. Jednym z efektów inwestycji, będzie zwiększenie rezerwy wody pitnej o 116 dni. Zbiornik ma dwie podstawowe funkcje : przeciwpowodziową oraz zaopatrzenie w wodę Wisły, Ustronia i Skoczowa. Jest także jedną z chętniej odwiedzanych z atrakcji turystycznych.

Linda Hofman, rzecznik prasowa Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie poinformowała, że prace nie będą prowadzone w obrębie samej czaszy zbiornika, w związku z tym nie wiążą się z czasowym ani tym bardziej całkowitym wstrzymaniem dostaw wody dla celów pitnych. - Również sama korona zapory – miejsce spacerów turystów, nie będzie wyłączona
z eksploatacji. - powiedziała rzecznik. - Możliwe będą czasowe ograniczenia w ruchu, jednak nic nie wskazuje na konieczność wyłączenia zapory z użytkowania na czas prowadzenia prac, zwłaszcza, że jednocześnie droga ta umożliwia dojazd do posesji. - dodała rzecznik.

Linda Hofman wyjaśniła, że remont podyktowany jest koniecznością odzyskania przez obiekt hydrotechniczny projektowych, maksymalnych zdolności piętrzenia, które należało ograniczyć z uwagi na wieloletnią eksploatację w trudnych warunkach. - Dowiodły tego wyniki okresowych, obligatoryjnych ocen stanu technicznego zbiornika Wisła -Czarne. Nie wiązało się to jednak w żadnym razie z niebezpieczeństwem dla terenów położonych poniżej zapory. - podkreśliła rzecznik. Dodała, że sam zbiornik jest eksploatowany zgodnie ze swoim przeznaczeniem. Od niemal 50 lat alimentuje wodę na wypadek jej niedoborów, zapewnia wodę dla celów bytowych, służy rezerwą w razie wezbrań i tym samym minimalizuje ryzyko powodzi.

Zakres planowanych prac obejmuje m.in. doszczelnienie przesłony przeciwfiltracyjnej na lewym przyczółku zapory, usprawnienia systemu odwadniającego lewego i prawego przyczółka zapory, remont powierzchni betonowych murów niecki wypadowej, zainstalowania na zboczu doliny w rejonie prawego przyczółka zapory urządzeń pomiarowych – czujników nachylenia, monitorujących ruchy masowe na zboczu.

Koniecznie trzeba także naprawić wszystkie rysy i pęknięcia oraz wymienić powierzchniową strukturę betonu na wszystkich płytach dennych sekcji wlotowych.

Obecnie Wody Polskie w Gliwicach przygotowują montaż finansowy inwestycji, który umożliwi jej realizację. Z uwagi na obszerny zakres rzeczowy możliwe, że prace potrwają dwa lata.

(ach)

 

 

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

6
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2022-03-22 19:38:10
tom lem: ... już się boję gdy czytam - " koniecznością odzyskania przez obiekt hydrotechniczny projektowych, maksymalnych zdolności piętrzenia, które należało ograniczyć z uwagi na wieloletnią eksploatację w trudnych warunkach." - gdy wszyscy w okolicy wiedzą, że od momentu zakończenia budowy, obiekt NIGDY nie uzyskał maksymalnych zdolności piętrzenia, z powodu sypej piosek, lyj wode a z cymyntym pomału - dzięki czemu w latach 70 w okolicy powstały murowane pensjonaty, którym nic nie grozi, gdy są powyżej lustra wody;-)
2022-03-23 08:47:23
szamot: Co to jest za zwrot ? "Od niemal 50 lat alimentuje wodę na wypadek jej niedoborów"
2022-03-23 11:05:04
utopiec: tom lem: Woziłem piasek z Odry na budowę zapory. Wiem jak to wyglądało:)
2022-03-23 12:21:51
edn: @tom lem to były czasy...
2022-03-23 19:00:57
pół_Sasina_z_Wiślicy: niejeden za komuny się dorobił, niejeden dziś pod rządami neo-bolszewików z PiS się dorabia - takie same wieprze, takie same motywacje, takie same mechanizmy
2022-03-23 19:08:45
sierżant_Niemyty_Wycior: no i nic dziwnego, że przez długie lata wielu tęskniło za komuną, partyjne mendy, kapusie, esbecja, złodzieje z PGR-ów i zakładów pracy, drobne pijaczki i kombinatorzy - po rządach PiS będzie dokładnie tak samo, rozlegnie się fala jęków wieprzy odstawionych od koryta
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: