Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Najlepsi z przepisów w Ustroniu

32 drużyny z całego kraju rywalizują od poniedziałku w 35. Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Najlepsi uczniowie z całej Polski tym razem przyjechali do Ustronia. Tutaj odbywa się ogólnopolski finał turnieju.
Do Ustronia przyjechali w poniedziałek i już w tym samym dniu rozwiązywali testy z przepisów ruchu drogowego. Każde z szesnastu województw ma swoją ekipę -reprezentantów zarówno podstawówek jak i gimnazjów. Wtorek był najtrudniejszym dniem, wczoraj młodzież rywalizowała na torze przeszkód oraz na miasteczku ruchu drogowego. Tym razem było ono rozmieszczone nie w hali sportowej a na dużym terenie ścieżek spacerowych przy ustrońskim amfiteatrze.
Jesteśmy współorganizatorem tej imprezy. Cieszymy się, że akurat finał odbywa się w naszym powiecie -  podkreśla podinspektor Jacek Bąk zastępca komendanta powiatowego policji w Cieszynie. Jak dodaje, to jest finał - czyli najlepsi z najlepszych. To uczniowie, którzy doskonale znają przepisy o ruchu drogowym.
 
 
 
O ile na miasteczku trzeba było wykazać się znajomością przepisów, to jednak trudniejszym, z punktu widzenia opanowania roweru, był test na torze przeszkód. Tutaj - tradycyjnie - jazda między pachołkami, łezka - czyli zawracanie w miejscu, czy tzw. ósemka.  Do zawodów szykowaliśmy się prawie rok - przyznają młodzi uczestnicy turnieju. Najpierw musieli przebrnąć przez finały powiatowe, później regionalne i wojewódzkie. Oni sami zdenerwowani, ale i ich opiekunowie również.
 
 
Dodatkową atrakcją turnieju, oprócz zwiedzania miasta, było również spotkanie z rajdowym Mistrzem Polski - Kajetanem Kajetanowiczem. Zorganizował on dla widzów pokaz umiejętności jazdy samochodem.
 
Staraliśmy się od dłuższego czasu o organizację tej imprezy w naszym województwie - przyznaje Dariusz Jajko, prezes Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Motorowego w Katowicach. Jak dodaje, ma nadzieję, że uczestnicy na długo zapamiętają wizytę w tym mieście. Choć mówiąc o związku motorowym, często ma się na myśli zawody związane z samochodami. Ale to nie tylko ten sport, prowadzimy też wiele akcji edukacyjnych dla dzieci i młodzieży - dodaje Jajko.
 
 
 
Patrząc na tę młodzież jestem pod wrażeniem. Gdyby cała nasza młodzież miała taką wiedzę i umiejętności techniczne - byłbym spokojny - dodaje Jajko.
Dzisiaj, w ostatnim dniu turnieju, finaliści będą startować w konkurencji udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej. Po południu poznamy zwycięzców finału 35. Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym.
 
Jan Bacza
 

źródło: OX.PL
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: