Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Najczęściej czytane książki przez niewidomych

Jedną z form rehabilitacji osób z dysfunkcją wzroku jest czytanie książek. Z uwagi na dysfunkcję czytanie nasze polega na słuchaniu audiobooków. Większość bibliotek ma również w swoich zbiorach audiobooki ale chciałbym przedstawić 10 najczęściej słuchanych tytułów, które znajdują się w Dziale Zbiorów Dla Niewidomych.

Najczęściej wypożyczana książka to powieść sensacyjna „Pomiędzy nami góry” autorstwa Charlesa Martina. Drugą w tym rankingu jest powieść obyczajowa Kristin Hannah „Nocna droga. Podium zamyka szwedzki thriller kryminalny Dawida Lagercrantza „Człowiek, który wyszedł z mroku”.

Kolejnym tytułem jest thriller sensacyjny „Sklepik z marzeniami”, którego autorem jest Stephen King. Piąte miejsce to znowu szwedzki thriller kryminalny Monsa Kallentofta „Ofiara w środku zimy”. Szósty jest polski romans obyczajowy Karoliny Wilczyńskiej „W kolorze wrzosu”. Siódme miejsce przypada polskiemu thrillerowi kryminalnemu Krzysztofa Kotowskiego  „Marika”.

Ostatnie trzy miejsca to polski romans obyczajowy Haliny Kowalczuk „Czarcia dolina”. Dziewiąte miejsce należy do polskiego romansu z odrobiną humoru Liliany Więcek „Czarne i białe”. Pierwszą dziesiątkę zamyka współczesna powieść obyczajowa Kristin Hannah „Prawdziwe kolory”.

Osobiście przesłuchałem z tej dziesiątki osiem książek i najmocniej utkwił mi horror Stephena Kinga „Sklepik z marzeniami”.

Tajemniczy przybysz z Europy, Leland Gaunt, otwiera w Castle Rock sklep, w którym można kupić 'wszystko, o czym zamarzysz'. Ceną za zrealizowanie marzenia nie są jednak pieniądze, lecz spłatanie współobywatelowi pozornie niewinnego figla. W rzeczywistości, spełniając ludzkie pragnienia, Gaunt niewoli dusze swoich klientów. Żaden bowiem nie potrafi wyzwolić się z mocy swoich spełnionych marzeń, znieść myśli, że mógłby utracić to, co udało mu się zdobyć jakimś cudem. Tylko Pangborn, miejscowy szeryf, będzie próbował przeciwstawić się przybyszowi. Czy bez pomocy sił nadprzyrodzonych uda się odnieść zwycięstwo w walce z czarną magią? Jaką cenę przyjdzie mu zapłacić? Pangborn ma także pewną słabość – bardzo chciałby poznać sekret tajemniczej śmierci swojej żony i dziecka...

Po przeanalizowaniu dalszych tytułów z listy „najczęściej czytanych w ostatnich 100 dniach” stwierdziłem, że środowisko niewidomych najczęściej sięga po kryminały, thrillery, romanse, powieści obyczajowe w większości współczesne. Co do autorów to można powiedzieć, że zarówno zagraniczni i polscy pisarze znajdują się po równo na tej liście.

AK, DZDN

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: