Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Najbliższa przypada 28 stycznia

Od 2018 roku obowiązuje w Polsce zakaz handlu nie tylko w określone święta, ale także prawie wszystkie niedziele. Warto zapamiętać, w jakich terminach przypadają niedziele handlowe w 2024 roku. W tym roku niedziele handlowe nie będą wypadały w każdym miesiącu. Będzie ich zaledwie siedem w skali całego roku.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, a dokładnie art. 7 ustawy z 10 stycznia 2018 roku o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni – sklepy mogą być otwarte w kilka określonych niedziel: ostatnie w takich miesiącach jak: styczeń, kwiecień, czerwiec i sierpień,  tydzień przed Wielkanocą, dwie kolejno poprzedzające Święta Bożego Narodzenia.

Zgodnie z tymi przepisami niedziele w które zrobimy zakupy będą: 28 stycznia, 24 marzec, 28 kwietnia, 30 czerwca, 25 sierpnia, 15 grudnia, 22 grudnia Łącznie w przyszłym roku będzie więc 7 niedziel handlowych oraz 45 niehandlowych.

Zakaz handlu w niedziele nie obowiązuje jednak wszystkich sklepów i placówek handlowych. Zgodnie z ustawą zakaz handlu w niedziele i święta nie dotyczy m.in.: stacji paliw, kwiaciarni, aptek i punktów aptecznych, sklepów z pamiątkami, sklepów z prasą, wyrobami tytoniowymi, sklepów, w których przeważająca działalność polega na świadczeniu usług pocztowych, zakładów hotelarskich, placówek prowadzących działalność z zakresu kultury, sportu, oświaty, turystyki i wypoczynku, piekarni, lodziarni oraz cukierni.

Zakaz handlu nie obowiązuje również w placówkach, w których handel prowadzony jest przez przedsiębiorcę będącego osobą fizyczną działającą wyłącznie osobiście, we własnym imieniu i na własny rachunek.

Sklepy co do zasady zamknięte będą nie tylko w niedziele, ale też w dni ustawowo wolne od pracy (święta państwowe lub kościelne). W 2024 r. są to: 31 marca– pierwszy dzień Wielkanocy (niedziela), 1 kwietnia – drugi dzień świąt Wielkiej Nocy (poniedziałek), 1 maja – Święto Pracy (środa), 3 maja – Święto Narodowe Trzeciego Maja (piątek), 19 maja– Zielone Świątki (niedziela), 30 maja– święto Bożego Ciała (czwartek), 15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny i dzień Wojska Polskiego (czwartek), 1 listopada – Wszystkich Świętych (piątek), 11 listopada- Narodowe Święto Niepodległości (poniedziałek), 25 grudnia – Boże Narodzenie (środa) oraz 26 grudnia – drugi dzień Bożego Narodzenia (czwartek).

Tak więc zapamiętajmy te siedem niedziel w 2024 r. w które będziemy mogli odwiedzić sklepy oraz 13 świąt niehandlowych w które zakupów nie zrobimy. Może to jednak zmienić się z uwagi na tegoroczną zmianę rządu, który zapowiadał pewne zmiany w temacie handlu niedzielnego.

AK

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2024-01-01 11:10:49
1234567890: Skrócimy ten głupi zakaz, jak religie w szkołach;)
2024-01-01 11:37:15
AntyklerForte+: Co biskupi jaki pomysł na wzmocnienie pozycji kościoła mieli to bardziej ich on pogrążał. Żadnych wniosków z tego nie wyciągają i dalej uparcie brną w niebyt. Owszem, nachapali się w międzyczasie co niemiara szantażując władze państwa albo im reklamę z ambon robiąc, za to kościoły skutecznie z owieczek wyczyścili. I chwała Bogu, i Bogu niech będą dzięki.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: