Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Najazd Szwedów na cieszyński Zamek odparty (wideo)

W sobotnie popołudnie mieszkańcy Cieszyna mieli okazję przenieść się w czasie w okres wojny trzydziestoletniej, a dokładnie do roku 1645, kiedy to, już pod koniec wojny, Szwedzi oblegali cieszyński Zamek.

Rekonstrukcję bitwy o cieszyński zamek przygotowali pasjonaci siedemnastowiecznej historii z kilku niezależnych regimentów, w skład których wchodzi kilka grup rekonstrukcyjnych z całej Polski, m.in. Korpus Artylerii Zamku Tenczyn. Było dużo huku i mnóstwo dymu. Ponad tonią granicznej Olzy rekonstruktorzy „ostrzeliwali się” z przyjaciółmi z czeskiej grupy rekonstrukcyjnej, którzy wcielili się w role Szwedów.

Niestety pasjonatom historii z obu państw, którzy od lat wspólnie organizowali wiele imprez rekonstrukcyjnych nie pozwolono się spotkać. Czeska policja zarządziła odległość 5 metrów podczas spotkania na moście. Rekonstruktorzy pokłonili się sobie i odeszli każdy do swojego obozowiska.

To po polskiej stronie rozbite było na Wzgórzu Zamkowym. Wszystko jak należy z epoki. Nie tylko stroje, ale także i sprzęty. Odwiedzający Wzgórze Zamkowe chętnie więc zaglądali pod płócienne namioty. Rekonstruktorzy zaś wysłuchali wykładu na temat historii Zamku wygłoszonego przez pracownika Zamku Władysława Żagana.

(indi)

Zobacz flesz wideo: 

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: