Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Nagroda ministra dla goleszowianki

Trwa święto folkloru Tydzień Kultury Beskidzkiej. Podczas tego wydarzenia mieszkanka gminy Goleszów, założycielka zespołu „Czantoria” w Lesznej Górnej została wyróżniona nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Panią Irenę znają prawie wszyscy. Od lat podziwiana jest jej miłość do kultury i sztuki Śląska Cieszyńskiego. Nie jest jej obcy kabotek i żywotek, a o to, by kultura naszego regionu trwała dba realizując się  i prowadząc zespół Czantoria w Leszczej Górnej.

W pierwszy dzień 59 Tygodnia Kultury Beskidzkiej w Wiśle, Radca Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Dorota Ząbkowska wręczyła znanej goleszowskiej folklorystce, Pani Irenie Klimczak –nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 Pani Irena była wiele razy doceniana za swą działalność kulturalno-artystyczną dla społeczności goleszowskiej a także regionu Śląska Cieszyńskiego. Jest laureatką wielu nagród Honorowej Odznaki Ministra Kultury i Sztuki - Zasłużony Działacz Kultury, otrzymała również Laur „Srebrnej Cieszynianki”, Złoty Krzyż Zasługi oraz Nagrodę Powiatu Cieszyńskiego im. ks. Leopolda Jana Szersznika,

- Ta niezwykła mieszkanka naszej gminy jest miłośnikiem, popularyzatorką i cenionym znawcą folkloru Śląska Cieszyńskiego. Pani Irena to poetka pisząca wiersze w gwarze cieszyńskiej założycielka Zespół Regionalnego „Czantoria” w Lesznej Górnej, który od 57 lat w dalszym ciągu prowadzi. Zespół dał już ponad 3000 koncertów w kraju i za granicą – mówi Sylwia Cieślar, wójt gminy Goleszów.

W dniach od 30 lipca do 7 sierpnia trwa Tydzień Kultury Beskidzkiej, w czasie którego na deskach scen w Wiśle, Oświęcimiu, Makowie Podhalańskim oraz Żywcu, odbywać się będą koncerty ukazujące piękno folkloru ziem polskich a także z różnych części świata.

 

KOD

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

3
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2022-08-02 12:51:09
Ruben: Cieszę się, że Pani Irena otrzymała tę nagrodę!
2022-08-02 12:58:38
Ruben: Teraz kolej na Panią Lidię Lankocz!
2022-08-02 19:55:12
gobioAK: Zespół Czantoria Pani Ireny Klimczak nie jest w Leszczej Górnej tylko w Lesznej Górnej. Ponadto czy Pani Irena jest goleszowską folklorystką skoro od wielu lat mieszka i prowadzi zespół w Lesznej Górnej? Brakuje także informacji co Pani Irena otrzymała od ministra w nagrodę za długoletnią owocną działalność.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: