Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Nagroda im. Giedroycia dla Słupczyńskiego?

Do grona laureatów prestiżowej Nagrody im. Giedroycia ustanowionej przez ''Rzeczpospolitą'' w 2001 ma szansę dołączyć aktor, reżyser i współtwórca cieszyńskiego Teatru CST Bogusław Słupczyński wraz ze Stowarzyszeniem na rzecz Odnowy Współistnienia Kultur Sałasz.

Do finału XII edycji konkursu nominowano osiem osób i środowisk. Kapituła tego wyróżnienia nominowała: Basila Kerskiego (redaktora naczelnego miesięcznika „Dialog"), Marka Krawczyka (popularyzatora spuścizny Giedroycia i współtwórcę nagrody jego imienia), Aleksandra Kwaśniewskiego (byłego prezydenta RP), Andrzeja Nowaka (profesora historii z Uniwersytetu Jagiellońskiego), Adama Pomorskiego (prezesa Polskiego Pen Clubu), Bogusława Słupczyńskiego (wraz ze Stowarzyszeniem na rzecz Odnowy Współistnienia Kultur Sałasz), Timothy'ego Snydera (profesora historii z uniwersytetu Yale) oraz redakcję dwumiesięcznika „Nowa Europa Wschodnia".

Nagrodę im. Giedroycia ustanowioną w pierwszą rocznicę śmierci twórcy „Kultury" paryskiej mogą otrzymać osoby lub instytucje, które w swojej działalności kierują się zasadami wyznawanymi przez Jerzego Giedroycia, które cechuje bezinteresowna troska o sprawy publiczne, umacnianie pozycji Polski we Wspólnocie Europejskiej oraz kultywowanie dobrych stosunków z narodami Europy Środkowo-Wschodniej. Jej laureatami byli już m.in.: Jerzy Kłoczowski, Zbigniew Gluza i Ośrodek KARTA, Andrzej Przewoźnik, Bohdan Osadczuk, Agnieszka Romaszewska-Guzy i inni.

Bogusław Słupczyński to aktor i reżyser. Urodził się w Bielsku-Białej, studiował na Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Al. Zelwerowicza w Warszawie i w stolicy też pracował  w Teatrze Polskim. Był twórcą Teatru Studio Aktorskie w Puławach, a potem Stowarzyszenia Teatralnego „Puławy”. Od 1996 roku związany z nurtem etnicznym i antropologicznym w teatrze. Za spektakl „Historia Konia” wg Lwa Tołstoja nagrodzony przez Telewizję Polską na Ogólnopolskim Festiwalu Małych Form Teatralnych w Szczecinie w 1997 roku.
 
Z Cieszynem Słupczyński związany jest od 1999 r. Wtedy przeniósł się do stolicy powiatu i wspólnie z żoną Katarzyną utworzył Cieszyńskie Studio Teatralne oraz Stowarzyszenie Na Rzecz Odnowy i Współistnienia Kultur „Sałasz”. Spektakle: „Consummatum est!” na motywach „Tragicznych Dziejów Doktora Fausta” Christophera Marlowe’a, „Wschodzenie” na motywach „Dziadów” Adama Mickiewicza ( nagroda "OFFusz" na Festiwalu MALTA 2003 ), „Drogę Żywiecką” wg własnego „życiowego” scenariusza, „Kavkazkij Priviet”, "Bolko Kantor", jednoakatówki Antoniego Czechowa i "Szlemiel" wg opowiadania I.B. Singera oraz "Republika Bolko Kantor".

Słupczyński udziela się również jako pedagog w warsztatach z młodzieżą i dziećmi.

(red.)

źródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: