Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Nadzwyczajnie o szpitalu

Wiele gorzkich słów padło podczas wtorkowej sesji rady powiatu pod adresem Zarządu Powiatu Cieszyńskiego. Wiązało się to ze zwolnieniem, a raczej z stylem w jaki to zrobiono, dyrektor Szpitala Śląskiego w Cieszynie.
Wczoraj w sali sesyjnej cieszyńskiego starostwa odbyły się dwie sesje. Dwie, z tego powodu, że 'pierwsza' była kontynuacją tej, która nie doszła do skutku w lipcu. Zobacz temat: Radni na wakacjach. 
 
 
Przed rozpoczęciem sesji, do przewodniczącego rady trafiło stanowisko radnych Cieszyńskiej Inicjatywy Samorządowej oraz klubu Radnych PiS(pełna treść poniżej) informujące o bezzasadności zwoływania tej sesji. Przewodniczący Stanisław Kubicius, odnosząc się do tego pisma, przypomniał, że sesje można zwołać na wniosek zarządu lub co najmniej 1/4 ustawowego składu rady powiatu, przewodniczący zobowiązany jest zwołać sesję. Dlatego dziwi mnie nieco stanowisko państwa, że zwołując sesję, zrobiłem to bez podstaw prawnych. Jako przewodniczący nie mam żadnej możliwości uznać czy wniosek jest zasadny czy nie. - mówił w stronę autorów pisma przewodniczący Stanisław Kubicius.
 
Choć, jak przyznawali w kuluarach niektórzy radni, od zawsze w lipcu nie planowano sesji. Wielu z nich przebywało wówczas na urlopach, z dala od Cieszyna, często za granicami Polski. Dlatego większość z nich nie przybyła na tą nadzwyczajną. Czy szpital się zawalił, że trzeba było organizować sesję nadzwyczajną ?– pytał jeden z samorządowców.
 
Jednak sesja, tym razem z kworum radnych się odbyła. Cała dyskusja koncentrowała się przede wszystkim wokół stylu, w jakim pożegnano się z dyrektorką szpitala. Jak można było się spodziewać, nie obyło się bez wielu utarczek słownych. Bo o samej sytuacji w szpitalu niewiele powiedziano.
 
Nieoczekiwanie, w bardzo krytycznym tonie, w stosunku do zarządu, przemawiał jeden z jego członków - Jerzy Malik. Wysłanie komuś informacji o zwolnieniu pocztą, przypomina mi bardzo złe czasy. - mówił wyraźnie wzburzony Malik. Trzeba było, panie starosto, jechać do szpitala, a wiem, że tam pan rzadko jeździł, ale w tej sytuacji należało przekazać pani dyrektor informację, że z takich czy innych względów rozchodzimy się – kontynuował członek zarządu.
 
Jerzego Malika poparła radna Beata Macura. Sposób zwolnienia jest bardzo nieelegancki, nikt z nas na tej sali nie chciałby być w ten sposób potraktowany. Brak komunikacji i informacji – to jeden z głównych zarzutów zarządu w stronę byłej pani dyrektor. Przecież w strukturach starostwa funkcjonuje wydział Wydział Spraw Obywatelskich, Zdrowia i Zarządzania Kryzysowego, w swoim zakresie obowiązków ma prowadzenie spraw związanych ze sprawowaniem nadzoru nad samodzielnymi publicznymi zakładami opieki zdrowotnej. Jak dodała radna, cóż z tego, że wybierzemy nowego dyrektora a sytuacja, związana z brakiem komunikacji może się powtarzać. Beata Macura pytała też o skład komisji konkursowej, która wybierać będzie nowego dyrektora szpitala. Dziwiło ją to, że nie będzie wśród jej członków żadnego lekarza ze Szpitala Śląskiego.
Posłuchaj co mówiła podczas sesji radna Macura.
 
 
Starosta Jerzy Nogowczyk, odpowiadając na pytanie Macury stwierdził, że nie ma wymogu, aby w komisji pracował lekarz związany ze Szpitalem. Zgodę na udział w posiedzeniach wyraził natomiast dr n med. Zbigniew Eysymontt, dyrektor ustrońskiego Śląskiego Centrum Rehabilitacji i Prewencji. W skład komisji wchodzić będzie też czterech członków zarządu (oprócz Jerzego Malika) oraz jeden przedstawiciel Rady Społecznej szpitala oraz radny spoza koalicji rządzącej.
 
 
Informacja o funkcjonowaniu szpitala powinna być pełna i wiarygodna – komentuje dla OX.pl całą sesje radny Alfred Brudny. On sam najczęściej podczas obrad zabierał głos, krytykując postępowanie zarządu w kwestii polityki personalnej ale i zaraządzania jednostkami. Jest to niedopuszczalne, aby szpital opracowywał uchwały, czy przygotowywał regulaminy. To ma przygotowywać zarząd a konkretnie wydział zdrowia i zarządzania kryzysowego. Szpital oczywiście posyła do zarządu to, co jest mu wygodne, a sytuacja powinna być odwrotna. - mówi Brudny. Jego zdaniem zwolnienie dyrekcji nie pomoże, bo trzeba naprawić całą sytuację.
 
 
 
 
W całej dyskusji zabrakło jednak głosu samej dyrektorki szpitala. Aby mogła go zabrać, z takim wnioskiem do przewodniczącego rady zwrócił się Alfred Brudny. Jednak Stanisław Kubicius odmówił, argumentując, że z taką prośbą może zwrócić się tylko starosta. Ten jednak o to nie zawnioskował. Nie widzę powodów, dla których mielibyśmy po raz kolejny prowadzić taką debatę, tym razem na sesji. Obecnie pełniącym obowiązki dyrektora jest pan Czesław Płygawko, w związku z tym, dla wszystkich, których interesują losy szpitala, ważne jest to, co mówi obecny dyrektor. - argumentował Nogowczyk. Co pani Anna Bednarska – Czerwińska ma do powiedzenia na temat aktualnej sytuacji w cieszyńskim szpitalu, nie zarządzając nim od półtorej miesiąca? - dorzucił zastępca przewodniczącego Wojciech Brachaczek.
 
Odpowiem panu, pani dyrektor rządzi w nim od pięciu lat i ma, wydaje mi się pewne doświadczenie. I wydaje mi się, że nic nie stoi ani ze szkodą dla szpitala, ani ze szkodą dla ambicjonalnych względów. aby parę zdań tutaj wymieniła. Ale jeżeli państwo tak uważacie, cóż... - dokończył Brudny. Tych słów jednak Anna Bednarska Czerwińska już nie słyszała, wyszła z sali obrad krótko po tym, jak starosta stwierdził, że nie ma zamiaru udzielać jej głosu.
 
Alfred Brudny ostatecznie zawnioskował o przerwę w obradach. Po ich wznowieniu, poinformował przewodniczącego o wniosku klubu radnych SLD aby zdjąć z porządku obrad punktu odnośnie podjęcia uchwały o sytuacji w szpitalu. Wniosek radni przyjęli. Jako, że był to ostatni punkt, który zawierała nadzwyczajna sesja, przewodniczącemu nie pozostało nic innego niż zamknięcie obrad.
 
Jan Bacza
źródło: OX.pl
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: