Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Nabożeństwo rodzinne w Skoczowie

W drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia w kościele ewangelickim w Skoczowie odbyło się nabożeństwo rodzinne z czynnym udziałem dzieci i młodzieży. Fot.Bartłomiej Kukucz
źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

7
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2018-12-26 20:13:22
torcin: Piękna inicjatywa, szkoda tylko że te dziewczynki niewiedzą jakie zdanie miał o kobietach M Luter "Porządek wymaga dyscypliny i dlatego baby mają milczeć, gdy mówią mężowie." To tak na przyszłość ,żebyście dziewczynki pamiętały:)
2018-12-27 10:45:05
Wyborca 456: do torcin: o ile mi wiadomo to nie są ani dziewczyny Lutra ani jego wyznawczynie. A tak na marginesie; nie orientujesz się przypadkiem jakie było w ogóle w tamtych czasach miejsce kobiety w społeczeństwie i jakie też nauczanie uskuteczniał kościół katolicki ? A jakby na to nie spojrzeć Luter był katolickim zakonnikiem, nieprawdaż ?
2018-12-27 16:37:26
stefanbbn: torcin, w kosciele ewangelickim proces rownosci kobiet zapoczatkowala reformacja i luter,proces ten trwal dlugo ale w 1918 roku pierwsza kobieta zostala ordynowana na pastora.Dzisiaj koscioly Ewangelickie maja liczne gminy wyznaniowe prowadzone przez kobiety kobiety sa w radach kosciolow i sa biskupamiNajwyzszy urzad w kosciele Ewangelickim.W czasach reformacji kobiety publikowaly swoje komentarze do textow biblijnych lub np. zadaly konca celibatu Patrz: Ursula Weyda albo Argula von Grumbach.Luter i reformacja otwarly bramy do rownosci kobiet,Tymczasem w roku 2018 kosciol Katolicki nadal opiera sie na hegemoni mezczyznSystemy polityczne dawno juz uznaja rownosc kobiet i mezczyzn-kraje Katolickie lamia wlasciwie prawo odmawiajac ordynacji czy wyswieceniu kobiet.Torcin bez obaw dziewczynki ewangelickie znaja prawde i pamietaja o niej
2018-12-27 19:08:35
bronek91: Bardzo godna uwagi i wsparcia inicjatywa. Życzę kolejnych tak udanych przedsięwzięć. Przy okazji pozdrawiam Błogosławieństwem Świętych Szanownego Brata stefanbbn.
2018-12-27 19:16:49
bronek91: To co mówił Luter było już dawno. Oczywiście nie zwalnia nas to z obowiązku wiedzy, a przynajmniej znajomości, tego co postać związana z szeroko pojętą reformacją twierdziła. Sama reformacja była zdeterminowanym zjawiskiem społecznym i w miejscu Lutra moglibyśmy postawić dosłownie każdego wówczas żyjącego, który wykazałby się określonymi cechami. Niemniej było to zdanie konkretnej osoby, do którego miał prawo, zwłaszcza uwzględniając epokę w której żył. Osobiście wolałbym, aby poszczególne wspólnoty i związki wyznaniowe, zwłaszcza chrześcijańskie, realizowały wolę Boga określoną np. w Piśmie Świętym a nie POLITYCZNE I SPOŁECZNIE POPRAWNE wytyczne, które są zmienne. Powinniśmy pamiętać, iż ksiądz→ pastor we wspólnotach protestanckich pełni inną rolę niż ksiądz→ duchowny w KK. Oczywiście, pełnienie funkcji księdza w jednej z wymienionych grup wspólnot przez kobiety jest naturalną konsekwencją przyjęcia założeń reformacji Lutra, być może z czego sam reformator nie zdawał sobie sprawy. Inaczej to wygląda z punktu widzenia KK. Funkcja kapłana we wspólnotach protestanckich i KK jest odmienna, ma inne znaczenie i nie powinnyśmy tych porządków ze sobą mieszać. Co do sprawowania funkcji we wspólnotach chrześcijańskich przez kobiety, jest mowa w Piśmie Świętym. Chociażby św. Paweł wspomina o diakonisie Febie....
2018-12-27 19:20:05
bronek91: Ze względu na wzrost działalności różnego rodzaju ateistycznie nastawionych jaczejek, które funkcjonuję również w regionie, proponowałbym podchodzić poszczególnym teistycznym wspólnotom i związkom wyznaniowych, zwłaszcza chrześcijańskim, podchodzić względem siebie z większym zrozumieniem i tolerancją. Internet jest zinfiltrowany i wszelkie wzajemne niedomówienia mogą być wykorzystywane do szczucia na siebie różnych wspólnot wyznaniowych, zwłaszcza chrześcijańskich, w określonym celu.
2018-12-28 08:26:36
stefanbbn: @bronek91-dziekuje za uzupelnienie mojej wypowiedzi,ja mysle podobnie jak ty -wzajemny szacunek, wzajemna tolerancja,wzajemne modlitwy sa na wokandzie czasu-naszego czasu.Tobie i wszystkim ludziom z ziemi cieszynskiej bez wzgledu na wyznanie, narodowosc, czy nastawienie polityczne:Szczesliwego i Blogoslawionego 2019 ROKU.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: