Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Na wystawę do strażnicy

Przed laty to właśnie skoczowska strażnica była centrum społeczno-kulturalnym. To właśnie tu odbywały się huczne imprezy, a strażakiem mógł zostać jedynie zasłużony mieszkaniec gminy. Dziś strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej zapraszają na wystawę, która przypomni obraz OSP Skoczów sprzed dziesiątek lat.

– W przyszłym roku obchodzimy jubileusz 140-lecia powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Skoczowie. Jednak aby dobrze przygotować się do jubileuszu postanowiliśmy sięgnąć do źródeł – mówi Edward Fryda, członek OSP i miłośnik historii. Stąd też pomysł na organizację niezwykłej wystawy, na której będzie można zobaczyć unikatowe pamiątki. – Mamy statut z 1873 roku, tablo z 1898 roku stare zdjęcia i dokumenty – dodaje Edward Fryda.


To tylko namiastka pamiątek, które strażacy chcą zgromadzić na przyszłoroczny jubileusz. Często prawdziwe perełki są przechowywane na strychach lub zupełnie zapomniane w rodzinnych szafach. Strażacy chcą je zebrać i przygotować okoliczną publikację 140. rocznicę  powstania straży w Skoczowie.


Jednak już dziś członkowie Ochotniczej Straży Pożarnej wraz z Miejskim Centrum Kultury w Skoczowie zapraszają na wieczór z historią. 13 marca – w najbliższy wtorek o godz. 17.00 w sali OSP w skoczowskiej strażnicy będzie można uczestniczyć w wykładzie historyka Haliny Szotek- „Straż ogniowa w Skoczowie 1873 r.”. Wykład połączony zostanie ze zwiedzaniem wystawy starych strażackich pamiątek.


KOD

 

źródło: ox.pl
dodał: DK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: