Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Na świętego Kazimierza czajka znów do nas przybieża

Dziś (04.03) wspomnienie św. Kazimierza. W tradycji ludowej dzień ten był kojarzony z rychłym nadejściem wiosny. Jakie przesądy dawniej dotyczyły tego dnia na Śląsku Cieszyńskim?

Wspomnienie św. Kazimierza przypada na początek marca, czyli pierwszego wiosennego miesiąca w roku - Przebiśniegi, kępki białych śnieżyczek, złociste pierwiosnki zwane u nas kluczykami, żółte kwiatki podbiału nazywanych ludziczkami, których kilka należało zjeść, aby ustrzec się przed chorobami gardła, wreszcie pachnące niebieskie fijołki, to pierwsze zwiastuny wiosny. A pylące żółtym pyłkiem bazie (kotki, kocanki i kucianki) na wierzbach, to pierwszy pożytek dla pszczół i innych owadów – opisuje Czesław Stuchlik, miłośnik historii i folkloru z Pogwizdowa, dodając, że już pierwszego dnia marca chłopi wyglądali wiosny, zaś czwartego dnia miesiąca, wspominając św. Kazimierza, wyczekiwano powrotu czajek i nasłuchiwano śpiewu skowronków, a także zauważano już wyraźnie dłuższy dzień. Zgodnie z tradycją, tego dnia miały pojawić się pierwsze czajki, czyli ptaki, które opuszczają nasz kraj na zimę. Ich pojawienie się miało zwiastować koniec zimy. To samo dotyczy śpiewu skowronka – jak wiadomo, śpiewy ptaków milkną w okresie zimowym, ich poranne trele są zaś zwiastunem budzącej się do życia przyrody.

Poniżej kilka przysłów związanych ze wspomnieniem św. Kazimierza i nadejściem wiosny:

Na świętego Kazimierza czajka znów do nas przybieża.

Na świętego Kazimierza dzień z nocą się zmierza.

Na świętego Kazimierza wyjdzie skowronek spod pierza.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-03-04 10:27:01
krzysztof mm: ★ ★ ★ na świętego Kazimierza ulubieniec kaczora Obajtek Daniel remontuje sobie za pieniądze podatników swój pałacyk - kwoty niemałe, na początek 800 000 zł, PiS-elity dojnej zmiany dojenie suwerena mają opanowane do perfekcji - niestety tylko dojenie ★ ★ ★
2021-03-04 10:28:02
krzysztof mm: Skur**syn. Ten ch** pier***ony, brudna pała. Wkur*** mnie to, wiesz, ale co mam zrobić? (...) Stary buc, który na emeryturze powinien siedzieć po sześćdziesiątce, a drugi już, kur**, koło siedemdziesiątki ma. Ja już tracę, kur**, siły do myślenia.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: