Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Na styku trzech granic – 400 lecie Jaworzynki

Mszą Świętą na Trójstyku rozpocznie się Święto Jaworzynki . 19 czerwca 2021r. o godz. 14.00 mieszkańcy tego sołectwa, władze samorządowe i zaproszeni goście, świętować będą jubileusz 400-lecia wpisania pierwszych osadników Jaworzynki do Urbarza Cieszyńskiego.


Msze Święte na Trójstyku to już letnia tradycja. Co roku to nabożeństwo łączy społeczności – Czech, Polski i Słowacji. Tym razem jednak wyjątkowa Msza Święta odbędzie się 19 czerwca 2021r., z okazji 400-lecia miejscowości Jaworzynka.
Po liturgii mieszkańcy Jaworzynki spotkają sie na wspólnej biesiadzie. Będą lokalne przysmaki i rękodzieło.

Wieś Jaworzynka położona jest w dolinach potoków zlewisk  Krężelki i Czadeczki. Od północygraniczy z Istebną, a od północnego wschodu z Koniakowem. Na wschodzie i południowym wschodzie z słowackimi wioskami Skalité i Czerne. Na zachodzie graniczy z czeskimi - Hrčavą i Bukovcem. Powierzchnia sołectwa wynosi 2215 ha. Mieszka tutaj prawie 3,5 tys. osób.

KOD

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

3
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-06-08 14:46:35
krzysztof mm: no bo to przecież uchodźcy, normalni uchodźcy z Bliskiego Wschodu czy innego zadupia - dziś by mieli problem z osadnictwem jako roznoszący zarazę i pasożyty
2021-06-08 17:57:03
donekT: Konkretne miejsce (obszar) nie zawsze stanowił pogranicze pomiędzy Polską, Czechami i Słowacją. Być może obrazi się słowacka strona, jednak swego czasu sąsiadami byli "Węgrzy".
2021-06-08 22:10:01
czesil: Herczawą i Bukowcem, a nie Hrčavą i Bukovcem. Przypominam, że są to miejscowości leżące na Śląsku Cieszyńskim. Nie wiedza to czy arogancja?
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: