Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

MZO w Skoczowie bez większych zmian

Od 1 stycznia 2017 roku obsługą samorządowych jednostek organizacyjnych Gminy Skoczów będzie zajmował się nadal Miejski Zarząd Oświaty. Zmiany, które wprowadzono w statucie MZO dopasowano do wymogu formalno-prawnego znowelizowanej ustawy o samorządzie gminnym.

Wraz z początkiem 2017 roku zgodnie z ustawą z 2015 roku „o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz niektórych innych ustaw” ma ulec centralizacji obsługa gminnych jednostek, a takim miejscem ma stać się centrum usług wspólnych (tzw. CUW). Centrum to przejmie zadania, które były wykonywane dotychczas przez różne podmioty m.in. zespoły obsługi szkół i placówek oświatowych.

W Cieszynie od 1 września funkcjonuje już Centrum Usług Wspólnych. Przypomnijmy, iż wcześniej działał tam Zespół Obsługi Jednostek Oświatowych (ZOJO). W Skoczowie decyzję w tej sprawie podjęto na ostatniej sesji Rady Miejskiej Skoczowa. Jak podkreśla Burmistrz Mirosław Sitko jednostką obsługującą będzie nadal Miejski Zarząd Oświaty w Skoczowie.

Uchwała, którą podjęli radni w Skoczowie wprowadza drobne zmiany w uchwale z 2000 roku która odnosi się do utworzenia Zespołu Jednostek Oświatowych w Skoczowie i nadania statutu Zespołowi. Tak więc, zmiany mają charakter formalno-porządkujący, by dostosować MZO do nowych przepisów. Jednostki gminne, które nie mają osobowości prawnej powinny być wymienione w uchwale Rady Gminy wraz ze wskazaniem zakresu pomocy, obsługi prawnej CUW, w naszym przypadku MZO. Inne jednostki posiadające osobowość prawną, czy też gminne centra kultury będą mogły realizować taką współpracę na podstawie odrębnych porozumień i po zgłoszeniu takiego zamiaru burmistrzowi. Mamy więc tutaj pełną dowolność – tłumaczył na sesji zastępca Burmistrza Andrzej Bubnicki.

Jak podsumowuje Burmistrz w Skoczowie nie zmieni się zbyt wiele. Ta sama pozostanie  również nazwa. Miejski Zarząd Oświaty pozostaje, nie ma obowiązku zmiany na CUW. Artykuły, które zostaną zmienione bądź uzupełnione określają jedynie zakres zadań. Pozostaje w dużej części statut MZO. Generalnie Ci sami pracownicy będą zajmować się praktycznie tym samym. W podobny sposób będą prowadzić księgowość. Dodatkowo jeśli zechcemy będą mogli prowadzić księgowość Biblioteki lub MCK.

Na ostatniej sesji wyodrębniono również uchwałę w sprawie organizacji wspólnej obsługi dla samorządowych jednostek organizacyjnych, która wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2017 roku. W przypadku wyodrębnienia tej uchwały chodzi o to aby w uchwale organizacyjnej CUW nie wypisywać jednostek, ponieważ nadzór prawny może to uznać za wadę. Wymieniamy je w  osobnej uchwale – zaznaczył Sitko, podkreślając, iż gmina ma na względzie przypadek Cieszyna, gdzie tak się właśnie stało.

I tak w tejże uchwale z dnia 23 sierpnia 2016 roku czytamy, iż jednostkami obsługiwanymi są następujące jednostki organizacyjne Gminy Skoczów: Przedszkole Publiczne Nr 1,  Przedszkole Publiczne Nr 2, Przedszkole Publiczne Nr 3, Przedszkole Publiczne Nr 4 z oddziałami zamiejscowymi w Międzyświeciu, Przedszkole Publiczne w Harbutowicach, Przedszkole Publiczne w Ochabach z oddziałami zamiejscowymi w Wiślicy, Przedszkole Publiczne w Pierścu z oddziałami zamiejscowymi w Kowalach, Zespół Szkół nr 1, Zespół Szkół nr 3, Zespół Szkół w Ochabach, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Kiczycach, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Pogórzu, Zespół Szkół w Pierścu, Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jana Pawła II w Skoczowie, Żłobek Dzienny w Skoczowie oraz Urząd Miejski w Skoczowie (obsługa UM w zakresie obsługi administracyjno-finansowej dotyczącej dotacji dla niepublicznych żłobków). W ramach wspólnej obsługi powierza się jednostce obsługującej obsługę administracyjną, finansową i organizacyjną wyżej wymienionych podmiotów.

Burmistrz podkreślał, również iż zakres wspólnej obsługi nie będzie ograniczał kompetencji kierowników jednostek do dysponowania środkami oraz zaciągania zobowiązań, a także sporządzania i zatwierdzania planu finansowego oraz przeniesień wydatków w tym planie. Będę oczekiwał od dyrektora, że opracuje regulamin zamówień. I ten regulamin zechce ze mną skonsultować. Trzeba kierować się zdrowym rozsądkiem. (…) Nie chcemy ograniczać samodzielności dyrektorów jednostek, natomiast tam gdzie będziemy kupować coś w większej ilości będziemy chcieli realizować to poprzez nowe MZO – dodaje Sitko. Włodarz podkreśla również, iż przekształcenie MZO jest dużo bezpieczniejszym rozwiązaniem niż np. likwidacja i powołanie nowej jednostki. Co wiązałoby się również z odprawami.

Warto dodać, iż pod koniec sierpnia br. zgodnie z zarządzeniem Burmistrza ogłoszono konkurs na wolne kierownicze stanowisko, a mianowicie na Dyrektora Zarządu Oświaty w Skoczowie. Nowego dyrektora poznamy prawdopodobnie pod koniec września. Dokumenty można bowiem składać do 12 września. Obecnie obowiązki dyrektora MZO pełni Krzysztof Kusiński.

 

Czytaj również:  Centrum Usług Wspólnych w Cieszynie

 

MSZ
 

źródło: ox.pl
dodał: MSZ

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2016-09-07 10:06:59
marcinstefan: Czy w uchwale z dnia 23 sierpnia 2016 roku rzeczywiście tylko SP 3 ma wymienionego patrona? Albo jakieś niedopatrzenie, albo celowe działanie.
2016-09-11 21:57:42
krzysztof.mm: A to ciekawy przypadek głupoty albo zaślepienia...<br />\&quot;...dnia 8 września 1963 roku oficjalnie otwarto nowoczesne, przestronne przedszkole im. Pawła Findera.\&quot; - to oczywiście Przedszkole Publiczne Nr 2
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: