Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Myśliwiec z Cieszyna

28 maja w Cieszyńskie Książnicy odbędzie się promocyjne spotkanie z Pawłem Sikorą - Cieszyniakiem, mieszkającym na stałe w Wielkiej Brytanii pasjonatem lotnictwa. Tematem spotkania będzie prezentacja najnowszej książki Pawła Sikory, poświęconej Pawłowi Niemcowi, pilotowi pochodzącemu z Cieszyna. Zapraszamy do Książnicy Cieszyńskiej na godzinę 17.00 do sali konferencyjnej.

Książka „Jeden z niewielu. Paweł Niemiec, myśliwiec z Cieszyna” jest biografią zmarłego w 1985 roku na emigracji w Argentynie oficera lotnictwa, uczestnika Bitwy o Anglię, dowódcy aż czterech różnych dywizjonów myśliwskich.

Jak zapewnia autor, na spotkaniu w Książnicy Cieszyńskiej będzie można nabyć egzemplarz biografii o 50% taniej.

Major pilot Paweł Niemiec, kawaler Orderu Virtuti Militari, odznaczony trzykrotnie Krzyżem Walecznych, jawi się jako postać nietuzinkowa, a mimo to w pamięci ludzkiej pozostało po nim niewiele śladów. Był oficerem przedwojennego polskiego lotnictwa, instruktorem najsłynniejszej uczelni lotniczej, Szkoły Orląt. Należał do grona 145 polskich pilotów, uczestników Bitwy o Anglię. Jako jedyny też oficer Polskich Sił Powietrznych na Zachodzie dowodził aż czterema różnymi dywizjonami myśliwskimi. Po zakończeniu działań wojennych doświadczył tragedii rozczarowania, nie decydując się na powrót do Ojczyzny, o którą walczył. Majątek jego rodziny został zagrabiony przez komunistów, mąż siostry zginął w Katyniu, a on sam nie chciał żyć w zakłamaniu, strachu i podzielić losu swych towarzyszy broni więzionych przez Urząd Bezpieczeństwa. Wybrał emigrację i na stałe osiadł w dalekiej Argentynie, gdzie zmarł w 1985 roku. Był patriotą i wiernym synem swej ziemi, również tej najbliższej swemu sercu, cieszyńskiej. Mimo to, do chwili obecnej nie doczekał się swego miejsca w panteonie zasłużonych ludzi Śląska Cieszyńskiego. Dlatego tak ważnym jest przypomnienie sylwetki tego pilota jego krajanom nad Olzą, a także młodej generacji Polaków w całym kraju. Jak napisał w przedmowie do książki „Jeden z niewielu…” serdeczny przyjaciel zmarłego w Argentynie lotnika, pułkownik pilot Stanisław Bochniak, Paweł Niemiec był osobą skromną i właśnie dlatego tak niewiele o nim do tej pory wiadomo. Celem książki  „Jeden z niewielu…” jest zmiana tego stanu rzeczy... – mówi bohaterze biografii Paweł Sikora, autor książki.

Warto przypomnieć, że Paweł Sikora jest publicystą lotniczym, jego artykuły ukazują się w takich magazynach jak „Lotnictwo z Szachownicą”, „Gapa”, „Lotnictwo”, „Aero” czy „Militaria XX wieku”. Jest autorem książki „Grzegorz Sołogub. Sześć dni polskiego asa” oraz współautorem monografii „Lotnicy Ziemi Garbowskiej”.

Zapraszamy wszystkich do Książnicy Cieszyńskiej już w najbliższy wtorek, 28 maja na godzinę 17.00. Warto poznać ludzi tak ważnych dla naszego regionu.

 

PLT
 

źródło: ox.pl
dodał: PLT

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: