Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Muzyczna inauguracja festiwalu

W czwartek (24.09) w czeskim Avionie odbyło się oficjalne rozpoczęcie drugiego Festiwalu Ullmannowskiego – upamiętniającego życie i twórczość wybitnego kompozytora, urodzonego w Cieszynie

Drugi festiwal Ullmannowski to cykl wydarzeń, zorganizowany przy współpracy wielu podmiotów, znajdujących się aż w trzech państwach. Swoją cegiełkę do upamiętnienia kompozytora dołożyli m.in.: Biblioteka Miejska w Czeskim Cieszynie, Miasto Cieszyn, Agentura Komunikacji Międzynarodowej, Austriackie Forum Kultury w Warszawie, Starostwo Powiatowe w Cieszynie, Fundusz Przyszłościowy Republiki Austrii, Fundacja Gminy Żydowskiej w Pradze, Miasto Czeski Cieszyn, Muzeum Śląska Cieszyńskiego Połączone działania tak wielu organizacji z trzech różnych krajów wynika z faktu, że Viktor Ullmann urodził się w Polsce, ale tworzył również na terenie Czech i Austrii.

Tegoroczna edycja festiwalu to druga odsłona akcji, mająca na celu upamiętnienie muzyka – cieszymy się, że już po raz drugi możemy zwrócić się do publiczności kulturalnej ze Śląska Cieszyńskiego i regionu morawsko-śląskiego, w związku z kompozytorem Viktorem Ullmannie. W 2018 roku, przy okazji 120. rocznicy urodzin artysty urodzonego w Cieszynie, po raz pierwszy przypomnieliśmy jego imię w naszym kręgu kulturalnym. Chociaż festiwal w 2018 roku był stosunkowo skromny, spotkał się z bardzo pozytywną reakcją, zarówno w kraju, jak i za granicą (…) dlatego postanowiliśmy przypominać postać Viktora Ullmanna oraz całego czesko-polsko-austriackiego środowiska kulturalnego z nim związanego, cyklicznie, a dokładnie co dwa lata – wyjaśniała Jana Galasova, dyrektor festiwalu.

Po oficjalnych przemowach i powitaniu zgromadzonych gości, nadszedł czas na cześć artystyczną, którą zapewnił zespół Angels Duo, czyli dwaj bracia – Kamil i Aleksander Aniołowie, uczniowie Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Bielsku-Białej. Na wieczór inaugurujący festiwal artyści przygotowali przekrój repertuaru gitarowego ze wszystkich okresów.

 

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: