Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Msza Św. Krzyżma w bielskiej katedrze

Dziś (28 marca) odbyła się Msza Św. Krzyżma w bielskiej katedrze - Mądry duszpasterz powinien myśleć także o tych, których nie ma we wspólnocie Kościoła - mówił do kapłanów bp Tadeusz Rakoczy.

Biskup diecezji bielsko – żywieckiej uczulał duszpasterzy by nie napawali się obecną ilością wiernych, biorących udział we Mszy Św. Krzyżma, a próbowali zachęcić do tego innych.

Dziękujmy Bogu za ich wiarę i zaangażowanie, jednak mądry i gorliwy duszpasterz powinien myśleć o tych, których nie ma, którzy układają sobie życie poza wspólnotą Kościoła, przyjmują wzorce niemające wiele wspólnego z Ewangelią. Jak do nich dotrzeć? Jak przekonać, że Kościół im nie zagraża, a Chrystus nie odbiera im wolności? Jak przyprowadzić do Chrystusa współczesnych wrogów Kościoła i jak ich pojednać z Bogiem? – pytał hierarcha.

Po części wina jest także czasem po naszej stronie. Brakuje nam niekiedy wewnętrznego przekonania, duchowego światła mocy Bożej wypraszanej na kolanach, by zdobywać ludzkie serce i porywać je dla Chrystusa – dodawał kaznodzieja i przypominał, że posługa kapłańska znajduje się w centrum uwagi społeczeństwa i mediów.

Przy tej okazji warto również przybliżyć wszystkim, czym tak naprawdę jest Krzyżmo. Jest to mieszanina oliwy z oliwek i balsamu, używana do namaszczania przy udzielaniu sakramentów chrztu, bierzmowania, święceń kapłańskich, konsekracji biskupów oraz przy konsekracji kościołów i ołtarzy. Namaszczenie Krzyżmem jest symbolem obfitości i radości.

Podczas liturgii w katedrze pw. św. Mikołaja w Bielsku-Białej specjalne błogosławieństwa otrzymało 92 nowych animatorów służby liturgicznej z 41 parafii na terenie diecezji bielsko-żywieckiej. Ordynariusz uroczyście poświęcił także oleje chorych i Krzyżma.

(red)
 

źródło: ox.pl/diecezja.bielsko.pl
dodał: PLT

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: