Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Mrówcza praca, nie fajerwerki

Strzelały szampany, gdzieniegdzie organizowano koncerty i plenerowe zabawy. 1 lipca – na 6 miesięcy - Polska objęła Prezydencję w Unii Europejskiej. Z tej okazji w całym kraju przygotowano szereg spotkań polityków i specjalistów oraz imprez kulturalnych. Co z tej okazji czekać będzie na mieszkańców naszego regionu?

W Cieszynie, stolicy naszego powiatu, posucha. - Uważamy, że nie jesteśmy miastem, które w przypadku Prezydencji miałoby jakieś specjalne zadania – mówi nam wiceburmistrz Cieszyna, Jan Matuszek. - Aczkolwiek, ze względu na swoje położenie może jedno z wydarzeń będziemy chcieli zaakcentować – tłumaczy. Jakie? Na razie, nie wiadomo.

A szkoda. Na stronie poświęconej polskiej Prezydencji (http://PL2011.eu) znajdujemy spis imprez (w spisie nie ma żadnej imprezy zorganizowanej przez miejscowości naszego powiatu – próbuję dociec: dlaczego?), które przygotowano na najbliższe pół roku. Oczywiście najwięcej wydarzeń będzie miało miejsce w największych polskich miastach, ale są i wyjątki. Jakie? Proszę bardzo.

Będków to niewielka gmina wiejska w województwie łódzkim. 8 października zaprasza wszystkich na „Przedpołudnie z Prezydencją Polski”. To wydarzenie, które będzie realizowane na sali gimnastycznej Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego w Będkowie. Projekt przygotują nauczyciele i uczniowie tutejszej szkoły we współpracy z władzami gminy Będków i organizacjami pozarządowymi działającymi na jej terenie. W części przeznaczonej na dyskusję uczestnicy spotkania będą mogli zabrać głos. Uczniowie wygłoszą referaty, które zostaną poprzedzone wystąpieniem przewodniczącego Rady Gminy w Będkowie. Pomiędzy odczytami gimnazjaliści zaśpiewają piosenki w języku angielskim, niemieckim, francuskim, hiszpańskim i włoskim. Będzie też konkurs wiedzy o Unii i poczęstunek przygotowany przez członkinie Kół Gospodyń Wiejskich z gminy Będków. Ta informacja – promując gminę - umieszczona jest na oficjalnej stronie naszej Prezydencji.

Podobnie jak w przypadku miejscowości Grodziszcze w województwie dolnośląskim. 24 listopada odbędzie się tam – pod patronatem Prezydencji - Dolnośląskie Forum Polityczne i Gospodarcze - Dolny Śląsk na mapie Europy.

Jeśli Cieszyn jest za mały, może szykuje coś powiat? Katarzyna Raszka, rzeczniczka starostwa powiatowego, mówi: - Chcemy to ważne wydarzenie wypromować wśród najmłodszych. Starostwo przygotuje konkursy dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych poświęcone tematyce prezydencji i Unii Europejskiej. To nie nowość. W ten sam sposób świętowaliśmy rocznice wejścia Polski do Unii Europejskiej, czy rocznicę ważnych dla Polski wydarzeń historycznych.

Szczegóły w sierpniu. Dlaczego nie udało się tego zaplanować wcześniej?

Może przygotowała coś Wisła? Lidia Forias, wiceburmistrz Wisły: - Nie planujemy żadnych specjalnych wydarzeń ze względu na polską Prezydencję. Ewa Zarychta, z wiślańskiego Referatu Promocji, Turystyki i Sportu, przypomina sobie, że na stronie Wisły przed 1 lipca był specjalny zegar, który odliczał czas do objęcia Prezydencji przez Polskę.

Skoczów? Dzwonię do Roberta Orawskiego, dyrektora Miejskiego Domu Kultury w Skoczowie. Pytam go o wydarzenie, które przygotowano specjalnie na polską Prezydencję. - Organizujemy, jak zawsze, mnóstwo ciekawych i różnorodnych imprez, ale żadne z nich nie powstało specjalnie z myślą o prezydencji. Choć część imprez można niejako pod Prezydencję podciągnąć  – tłumaczy. Po chwili dodaje: - W naszym regionie jesteśmy przyzwyczajeni do mrówczej, ciężkiej, codziennej pracy. Robimy swoje, nie patrząc na innych. Interesuje nas praca, a nie fajerwerki.

Czytaj także:

Olbrycht: Dużo zależy od nas

Łukasz Grzesiczak

źródło: OX.pl
dodał: ŁG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: