Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Motocykliści oddali hołd pomordowanym

Mimo niezbyt sprzyjającej pogody, w czwartym już Spotkaniu Motocyklistów na Śląsku Cieszyńskim udział wzięła spora, bo licząca ok. 50 osób grupa miłośników motocykli.
Głównym celem tego rajdu jest poznanie historii Ziemi Cieszyńskiej rozdzielonej w 1918 roku między Polskę i Czechy. Uczestnicy po przybyciu pod piękny pałac w Zebrzydowicach złożyli hołd polskim żołnierzom poległym i pomordowanym w czasie najazdu czeskiego w styczniu 1919 r. oraz pomordowanym w Katyniu i obozach zagłady III Rzeszy.
Pomysł na organizację takiego spotkania narodził się podczas "nocnych Polaków rozmów” przy ogniskach na trasie VI Rajdu Katyńskiego w 2006r – Cieszę się, że łączycie swoją pasję podróżowania z umiłowaniem historii ojczystej – mówił podczas spotkania wójt Gminy Zebrzydowice Andrzej Kondziołka, który z wykształcenia jest historykiem. Spotkanie z władzami gminy i przerwa na kawę oraz ciepły posiłek przygotowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Zebrzydowicach, był także okazją do zapoznania się z przedwojenną historią Zaolzia. Uczestnicy rajdu mieli okazję zobaczyć przedwojenne kroniki dotyczące wydarzeń związanych z Zaolziem oraz wysłuchać prelekcji na ten temat. 
Tegoroczne spotkanie miało szczególny charakter, gdyż duża część osób biorąca udział w spotkaniu jest także uczestnikami corocznych Rajdów Katyńskich, których celem jest, jak sami organizatorzy piszą - złożenie hołdu Polskiemu Rycerstwu - Oficerom Wojska Polskiego, Policjantom, Żołnierzom KOP-u, Polskiej Inteligencji - pomordowanym przez komunistów i Niemców a także oddanie hołdu mieszkańcom Kresów Rzeczypospolitej wymordowanym przez bandytów z Ukraińskiej Partyzanckiej Armii, inteligencji Wilna, wymordowanym przez litewskich ochotników ze Związku Strzelców Litewskich. X Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński odbędzie się w dniach 28 sierpnia – 18 września.
Spotkanie motocyklistów ma być swoistym wstępem do wspólnego wyjazdu w niedzielę 18.04 na Rozpoczęcie Sezonu Motocyklowego – Jasna Góra 2010. W tym dniu na Jasnej Górze odbędzie się Msza Żałobna za Prezydenta Rzeczpospolitej Lecha Kaczyńskiego, jego małżonki oraz wszystkich osób, które zginęły w katastrofie pod Smoleńskiem. 

Zobacz fotoreportaż>>>

Zobacz video:


[PL]
 

źródło: ox.pl
dodał: CR

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: