Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Mnich: Aleja straci jeden dąb

Jeden z dębów w Alei Dębowej, czyli odcinek ul. Cieszyńskiej w Chybiu na którym rośnie 20 dębów mających status pomnika przyrody, zostanie wycięty. Dlaczego?

Na wczorajszej (27.02.2024) sesji Rady Gminy Chybie podjęto uchwałę, w skutek której jeden z dębów (dąb o nr 169 rosnący przy ul. Cieszyńskiej na działce nr 103/5, położony N 49 0 53'24.5” E 18 048'48.0") na ul. Cieszyńskiej w Chybiu stracił status pomnika przyrody. Uchwała taka była niezbędna, by wyciąć drzewo. Dlaczego zdecydowano się na taki krok? Chodzi o bezpieczeństwo.

Na zlecenie tutejszego Urzędu firma zajmująca się pielęgnacją drzew w Żorach we wrześniu 2023 r. sporządziła opinię dendrologiczną, której przedmiotem była ocena stanu zdrowotnosanitarnego 20 szt. dębów rosnących w pasie drogowym ul. Cieszyńskiej, stanowiących Aleję dębową pomnik przyrody nr 489.

Zabytkowy przydrożny starodrzew w Chybiu stanowi najcenniejszy pomnik przyrody ożywionej w województwie śląskim. Liczy 174 dęby błotne i szypułkowe zasadzone w połowie XIX w. Wiek drzew to ok. 140 - 160 lat. O wycince dębów w Chybiu pisaliśmy kilka razy: Chybie: Aleja Debowa będzie uboższa o 4 drzewa  Chybie: będa cięcia!

- Przedmiotowa opinia wykazała, iż jeden dąb szypułkowy kwalifikuje się do usunięcia z uwagi na zły stan zdrowotno-sanitarny, który stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa ludzi oraz mienia. W celu zapewnienia bezpieczeństwa powszechnego do usunięcia wskazany został dąb o nr 169 rosnący przy ul. Cieszyńskiej - czytamy w uzasadnieniu uchwały.

Dlaczego dąb zagraża?

Wg oceny specjalisty od pielęgnacji drzew, dąb stanowi zagrożenie dla ludzi:

- Dąb rośnie na skarpie, jego pień jest esowaty, a na nim stwierdzono duży owocnik Żółciaka siarkowego, niniejsze powoduje osłabienie funkcji statyczno-mechanicznych w granicach 40%. Ponadto na pniu widoczna jest niezabliźniona rana po usuniętym przewodniku oraz wyłamanym konarze. Korona drzewa jest asymetryczna, jednostronna, z drobnym posuszem. Statyka drzewa jest zaburzona, a system korzeniowy osłabiony ze względu na warunki siedliskowe. Z uwagi na niniejsze przedmiotowe drzewo stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa ludzi, ruchu drogowego oraz mienia – czytamy w uzasadnieniu do uchwały.

Opinia specjalisty została przekazana do Powiatowego Zarządu Dróg, który odpowiada za ul. Cieszyńską i który następnie zwrócił się do Rady Gminy Chybie o podjęcie stosownej uchwały, pozbawiającej dąb szypułkowy nr 169 do pozbawienia statutu pomnika przyrody. Tak też się stało – „za” głosowali wszyscy radni.

Uchwała (pdf)

 

NG

 

źródło: ox.pl
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: