Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Młodzież z LOTE na sesji Sejmiku Województwa Śląskiego

Młodzież z LOTE wraz z dyr. Lidią Pałac oraz historykiem Januszem Gabrysiem reprezentowała 18 listopada placówki oświatowe Towarzystwa Ewangelickiego, które w 2011 roku przyjęło imię ks. Franciszka Michejdy, na specjalnej sesji w Katowicach, podczas którego uczczono pamięć ich patrona.

Z inicjatywy radnego Janusza Buzka Sejmik Województwa Śląskiego podczas XLIV sesji 18.11.2013 r. podjął uchwałę w sprawie przyjęcia oświadczenia dotyczącego uczczenia ks. Franciszka Michejdy, wybitnego Ślązaka i Polaka, współtwórcy ruchu narodowego i oświatowego na Śląsku Cieszyńskim w 165 rocznicę Jego urodzin (Pisaliśmy: Michejda uczczony w Katowicach). Laudacje przedstawił wicewojewoda Piotr Spyra, który postać księdza Michejdy zaprezentował w kontekście innego wielkiego bojownika o polskość – Wojciecha Korfantego. Wskazał na wielką rolę, jaką w ruchu narodowym odegrały cieszyńskie rody: Michejdów, Buzków, Cinciałów, Cienciałów .

Na sesji obecna była również młodzież z LOTE wraz z dyr. Lidią Pałac oraz historykiem Januszem Gabrysiem, reprezentowała placówki oświatowe Towarzystwa Ewangelickiego, które w 2011 roku przyjęło imię ks. Franciszka Michejdy. Imię Franciszka Michejdy nosi także szkoła podstawowa z Wisły Głębiec, a jej mali reprezentanci również uczestniczyli w sesji. Szczególnymi gośćmi były Barbara Michejda-Pinno oraz Joanna Michejda – potomkinie ks.Fr.Michejdy.

- Polscy ewangelicy najaktywniej włączeni byli w odrodzenie narodowe Polaków na tym obszarze. Biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego ks.Jerzy Samiec w swoim wystąpieniu wskazał na służbę duszpasterską i narodową ks. Michejdy, w której wyrażał swoją wiarę. Wszystko co czynił rozumiał jako swoje powołanie i pasję, a do obecnych na sesji uczniów Liceum Ogólnokształcącego Towarzystwa Ewangelickiego w Cieszynie skierował słowa „Postępujcie zgodnie ze swoim powołaniem, bo nawet pojedynczy człowiek może zmienić wiele rzeczy” - relacjonuje Dyrektor LOTE, Lidia Pałac.

Po spotkaniu licealiści z LOTE poznawali lepiej budynek Sejmiku Wojewódzkiego i centrum Katowic: -Uczniowie podczas spaceru po Katowicach odnajdywali budynki wzniesione w stylu modernistycznym (z pomocą przewodniczki), szczególnie te zaprojektowane przez innego zasłużonego członka rodu Michejdów – architekta Tadeusza Michejdę – mówi Lidia Pałac.

 

(artykuł sponsorowany)

źródło: OX.PL/LOTE
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: