Młodzież sprzątała po innych

Jak co roku na terenach zielonych Cieszyna wiosną pojawiły się nie tylko kwiatki i młode zieleniejące pędy roślin, ale także śmieci. I jak co roku młodzież cieszyńskich szkół ponadpodstawowych uzbrojona w rękawice i worki ruszyła na zorganizowaną przez Komisję Ochrony Przyrody przy oddziale PTTK ''Beskid Śląski'' w Cieszynie akcję sprzątania.

W tegorocznej akcji zorganizowanej w piątek 23 marca wzięły udział trzy szkoły: Gimnazjum nr 2, Zespół Szkół Ekonomiczno – Gastronomicznych oraz Zespół Szkół im. Szybińskiego. W sprzątaniu bierze udział tylko kilkanaścioro chętnych uczniów z danej szkoły. Co ich do tego skłania? - Lepsze coś takiego niż siedzieć w szkole – mówi jeden z chłopaków, ale zaraz dodaje, że trzeba dbać o przyrodę i o swoje najbliższe otoczenie.

Okazuje się, że chętnych nie brakowało. - Pan dał post na fejsbuka że jest taka akcja i czy ktoś chce uczestniczyć. 4 pierwsze osoby się załapały – wyjaśnia jeden z uczniów sposób rekrutacji na akcję w ich szkole. - W piętnaście sekund już było wiadomo kto idzie – uzupełnia jego kolega. A czy widzą sens sprzątania, skoro ludzie i tak znów naśmiecą? - Przynajmniej na chwilę się poprawi. Poza tym gdyby nikt nie sprzątał, a ludzie cały czas by śmiecili, to jakby tu wyglądało po latach? - zastanawiają się uczniowie. - Zanim naśmiecą trochę czasu minie. A za pół roku znów przyjdziemy sprzątać – stwierdzają.

Brzęk, brzęk – wpadają do worka kolejne butelki. Bo tego roku zdecydowany prym wśród śmieci wiodą butelki po wódce i puszki po piwie. Drugie miejsce zajmują pudełka po papierosach. Zdecydowanie mniej niż w latach ubiegłych jest natomiast plastikowych butelek po napojach bezalkoholowych czy opakowań po batonikach. Czyżby to dowodziło że dzieci i młodzież już się nauczyły, żeby nie wyrzucać śmieci byle gdzie, natomiast starszym pokoleniom, zwłaszcza konsumentom gorszej jakości trunków wysokoprocentowych (bo pozbierane przez młodzież w czasie akcji puszki bynajmniej nie są po piwach dobrej jakości, a po tych najtańszych marketowych, a wśród butelek po wódce prym wiodą tzw „małpki”) zupełnie wszystko jedno jak wygląda ich otoczenie? Choć trzeba też przyznać że częścią winy obarczyć też można zarządców danych terenów, gdyż w wielu miejscach będących uczęszczaniami traktami pieszymi brak koszy na śmieci. Bęc, bęc. Wpadają kolejne butelki. - No ale tego to już do worka nie wrzucimy – dwaj chłopcy bezradnie rozkładają ręce na widok leżącej niedaleko garaży nad Parkiem Kasztanowym... muszli klozetowej.

W sumie trzydzieścioro uczniów uzbierało 25 worków śmieci. Było to już 21 sprzątanie. KOP PTTK akcje organizuje od dziesięciu lat dwa razy do roku. Akcję wspiera urząd Miejski, czasem Starostwo Powiatowe, a zawsze Nadleśnictwo Ustroń, którego przedstawiciel Wiktor Naturski wręczył zwycięzcom konkursu wiedzy przyrodniczo krajoznawczej dyplomy, medale i nagrody. Bo akcję zakończono w plackarni na Wenecji, gdzie uczestnicząca w akcji młodzież posiliła się ciepłym posiłkiem, a przedstawiciele poszczególnych szkół wzięli udział w konkursie wiedzy. Zwyciężyła go Ewa Kocyan z „Szybina”. Na drugim miejscu uplasował się Jakub Wnętrzak z tej samej szkoły. A że mimo dogrywek nie udało się wyłonić laureata trzeciego miejsca przyznano dwa brązowe medale. Otrzymali je Patrycja Czepczor z Gimnazjum nr 2 i Miłosz Glajc z „Ekonoma”.

(indi)


źródło: ox.pl
dodał: BT

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
kontakt z redakcją