Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Młodzież o kulturze

W środę (13.12) w Urzędzie Miejskim w Czeskim Cieszynie odbyło się ostatnie spotkanie z cyklu spotkań z mieszkańcami Cieszyna i Czeskiego Cieszyna, będących jednym z elementów realizacji projektu ''Program dla kultury Cieszyna i Czeskiego Cieszyna'', który w miastach z obu stron Olzy realizują wspólnie Gmina Cieszyn i czeskie stowarzyszenie ''Education Talent Culture''. Tym razem głos zabrała młodzież.

Początkowo plan spotkań, przewidywał zgłaszanie przez mieszkańców obu miast chęci zabrania głosu drogą mailową, jednak odstąpiono od tego pomysłu. Na spotkaniu mógł się pojawić każdy, każdy też mógł zabrać głos – Chcielibyśmy się dowiedzieć, co sądzicie o lokalnych wydarzeniach kulturalnych. Z jakiego typu wydarzeń korzystacie oraz czy uważacie, że aktualnie promocja kultury jest na odpowiednim poziomie – pytała w czasie spotkania przedstawicielka firmy Kreatus, głównego wykonawcy w projekcie.

Podczas ostatniego spotkania tematy rozmowy krążyły głównie wokół potrzeb młodzieży oraz ich potrzebach, odnośnie wydarzeń kulturalnych. Znów poruszony został temat bariery językowej, która niestety uniemożliwia tworzenie dużej ilości wydarzeń kulturalnych o wymiarze transgranicznym – Tutaj po czeskiej stronie chodzę czasami do teatru, biorę również udział w wydarzeniach odbywających się w lokalnym ośrodku kultury. Oczywiście w czasie Święta Trzech Braci poruszamy się pomiędzy polską i czeską stroną. Wiem, gdzie w polskim Cieszynie jest Zamek, wiem gdzie jest „Laja”, na tym moja wiedza się kończy. Dużo w języku polskim rozumiem, jednak nie bym był w stanie wytrzymać na przykład dwugodzinnego wykładu w tym języku – mówił jeden z uczestników spotkania.

W czasie rozmowy padła również teza, że młodzież nie uczestnicy w wydarzeniach kulturalnych, ponieważ nie wie, że takie się odbywają. Jako zajęcia, czy wydarzenia, które szczególnie młodzież interesują zostały wskazane na przykład kursy tańca (takie zajęcia odbywają się w czeskim ośrodku kultury Kass Strelnice w Czeskim Cieszynie), czy koncerty. Jako sposób na promowanie wydarzeń kulturalnych wśród młodzieży zostało wskazane utworzenie specjalnej strony, czy też grupy na Facebooku, czy też innych portalach społecznościowych.

Po środowym spotkaniu (13.12) zakończył się etap realizacji projektu transgranicznego, oparty na spotkaniach z mieszkańcami. Teraz odpowiedzi zgromadzonych na spotkaniach gości, oraz ich propozycje będą analizowanie oraz wykorzystane w następnych etapach realizacji projektu.

 

Joanna Świba

źródło: ox.pl
dodał: JS

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: